Nauka

Pierwszy w Polsce przeszczep komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 13:29
Przeprowadzili go w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Audio
  • Prof. Edward Wylęgała, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: to absolutny przełom (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

10-letni Kuba cztery lata temu poparzył lewe oko wapnem gaszonym i stracił w nim wzrok. Dopiero lekarze z Oddziału Okulistyki zabrzańskiego Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym SUM przywrócili chłopcu i jego rodzinie nadzieję.

Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Zastosowano innowacyjną terapię z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych ze zdrowego oka. Zabieg przeprowadzono 20 lutego. Jego pierwsze efekty widać było już po czterech dniach. 10-latek odzyskał wzrok w uszkodzonym oku.

Przeszczep przygotowali współpracujący z polskimi lekarzami specjaliści z Włoch. - Był on hodowany na przeźroczystej włókninie, która po 24 godzinach się upłynnia, znika, a komórki zostają - zagnieżdżają się na powierzchni oka na całe życie - wyjaśnił prof. Edward Wylęgała.

Jak zaznaczył, taki zabieg u dziecka to w kontekście rokowań większa niewiadoma niż u dorosłego, ale zarazem ogromna szansa. - U dzieci wszelkie terapie, gdzie nie mieliśmy możliwości stosowania komórek macierzystych, były nieskuteczne. To jest absolutnie przełom - podkreślił.

- Jesteśmy z żoną przeszczęśliwi. Cztery lata Kubuś nie widział na to oczko, nie było żadnej nadziei, a tu nagle takie szczęście - powiedział tata Kuby, Grzegorz Baleński. - Jesteśmy dumni, że Kuba przetarł szlak. Dzięki niemu z tej metody może skorzystają też inne dzieci - dodał.

Jak wskazał, marzeniem Kuby jest powrót do szkoły i zabawa z kolegami. Chłopiec ze względu na stan zdrowia dotąd musiał korzystać z nauczania indywidualnego w domu.

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, w którym znajduje się oddział kliniczny okulistyki SUM, to jedyne takie miejsce w tej części Europy, gdzie pacjenci mają możliwość skorzystania z najnowszej terapii komórkami macierzystymi.

kk

Zobacz więcej na temat: medycyna zdrowie NAUKA
Czytaj także

Jaskra - podstępna choroba, która nie boli

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:30
Aż trudno uwierzyć, że co szósty Polak NIGDY nie badał wzroku! A z badań wykonanych w styczniu 2018 r przez PBS wynika, że wyraźnego pogorszenia wzroku doświadcza prawie każdy Polak po 40. roku życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Taka mała a taka ważna. Otocz opieką swoją tarczycę

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 19:55
Tarczyca to niewielki gruczoł na dole szyi, wagi zaledwie 30 g. Ma wielkość motyla i przypomina go kształtem. Mimo tak małej wagi, to właśnie tarczyca wydziela do krwi hormony T3 i T4, których znaczenie można porównać do mocy silników odrzutowych w samolotach.
rozwiń zwiń