Nauka

Makijaż polskiego neandertalczyka

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 13:00
Ślady neandertalskiego ogniska oraz substancji, która mogła być barwnikiem, znaleźli naukowcy podczas tegorocznych prac w jaskini Stajnia.

Sensacyjne doniesienie o znalezieniu pierwszych polskich szczątków neandertalczyka obiegło kraj w lutym tego roku. Przez długie lata bezskutecznie poszukiwali ich archeolodzy ze wszystkich polskich ośrodków naukowych. Udało się to dr. Mikołajowi Urbanowskiemu z Uniwersytetu Szczecińskiego. W jaskini Stajnia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znalazł on zęby trzonowe, należące do człowieka neandertalskiego.

To pierwszy bezpośredni dowód na występowanie neandertalczyka na północ od Karpat. – „Do tej pory znajdowaliśmy ślady pobytu ludzi neandertalskich w postaci ich narzędzi, teraz mamy już bezpośrednie dowody na ich obecność w tym rejonie. Ze znalezionych zębów udało się „wyciągnąć” cały ogrom informacji, między innymi dzięki badaniom antropologicznym i genetycznym. Wiemy, że należały do trzech różnych osobników, w tym jednego młodocianego, i udało nam się ustalić ich płeć. Najlepiej przebadany ząb należał do osobnika męskiego w sile wieku” – mówił dr Urbanowski w rozmowie z portalem polskieradio.pl w lutym tego roku (przeczytaj rozmowę>>>). Zęby wydatowano na około 80 tys. – 100 tys. lat.

W tym sezonie badawczym, oczywiście, kontynuowano badania w jaskini Stajnia. Znaleziono więcej śladów pobytu neandertalczyka – np. pozostałosci po ognisku, a zatem węgielki drzewne i popiół. - "Badania węgielków pozwolą na datowanie znaleziska, które jest dla nas cenne, bo pokazuje jakąś organizację przestrzeni. Takie odkrycia nie są częste" - powiedział PAP dr Urbanowski.

Drugie znalezisko, jeszcze ciekawsze, ciągle wymaga weryfikacji. To fragmenty substancji częściowo organicznej, częściowo mineralnej. Naukowcy przypuszczają, że może to być używany przez neandertalczyków barwnik. - "Cały czas zastanawiamy się, jacy byli i na ile ludzcy - to byłby kolejny argument na ich człowieczeństwo" – mówi dr Urbanowski.

Na Jurze krakowsko-Częstochowskiej od lat znajduje się wiele neandertalskich narzędzi krzemiennych. Podobnie i w jaskini Stajnia -  odkryto tam bogate ślady osadnictwa neandertalskiego. Niezwykła wielość narzędzi krzemiennych świadczy o tym, że neandertalczycy u progu ostatniej epoki lodowcowej przychodzili tu często i najprawdopodobniej pozostawali przez dłuższy czas. Są to m.in. noże asymetryczne, charakterystyczne dla neandertalczyków zamieszkujących Europę Centralną w początkach ostatniego zlodowacenia.

Neandertalczycy to przedstawiciele odrębnego gatunku w stosunku do Homo sapiens. Najprawdopodobniej wyewoluowali w Europie na przestrzeni kilkuset tysięcy lat z gatunku Homo antecessor. Kiedy okolo 40-45 tys. lat temu w Europie pojawili sie przedstawiciele gatunku Homo sapiens, neandertalczycy wyginęli. Ciągle trwa spór, dlaczego tak się stało. Naukowcy nie są także pewni, czy neandertalczycy i ludzie anatomicznie współcześni krzyżowali się ze sobą.

(ew/mk/polskieradio.pl/pap)

Czytaj także

Trzy zęby, które wstrząsnęły prehistorią

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2010 13:51
Przeczytaj wywiad z drem Mikołajem Urbanowskim, ktorego zespół znalazł pierwsze polskie szczątki neandertalczyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś wszyscy jesteśmy Neandertalczykami

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 16:46
Od 1 do 4 procent genów Europejczyków pochodzi od Neandertalczyków. Wyniki analiz DNA naszych wymarłych krewnych zaskoczyły naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neandertalczyka portret własny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 20:10
Trwają spory o to kim był w historii naszego gatunku neandertalczyk, dlaczego wyginął, czy czuł i myślał podobnie jak my.
rozwiń zwiń