Nauka

Odmłodzona gwiazda

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 07:27
Gwiazda zmienna oznaczona symbolem BP Psc, tylko z pozoru wygląda na młodą. Młodsze od niej jest nawet nasze Słońce.

BP Piscium (BP Psc) to gwiazda zmienna widoczna w konstelacji Ryb. Jej badania prowadzone w ciągu ostatniej dekady pokazały, że gwiazda otoczona jest przez dysk gazowo-pyłowy, z którego strzelają energetyczne dżety. Własności te wskazują, że mamy do czynienia z młodym obiektem dopiero wynurzającym się z mgławicy gazowo-pyłowej, w której się narodził.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez grupę astronomów kierowaną przez Joela Kastnera z Rochester Institute of Technology i opartych między innymi o obserwacje wykonane rentgenowskim satelitą Chandra, BP Psc może być znacznie starsza niż nam się wydaje.

Młody wiek gwiazdy stoi w sprzeczności z faktem, że obserwujemy ją niejako w samotności. W jej okolicy nie ma ani chmur gazu i pyłu, ani innych młodych gwiazd. Co więcej, w atmosferze gwiazdy nie wykryto litu, a pierwiastek ten jest stosunkowo obfity w młodych obiektach. Trzeci czynnik to grawitacja na powierzchni. Jest ona mała i bardziej przypomina wartości obserwowane u czerwonych olbrzymów niż u młodych gwiazd.Obserwacje wykonane przy pomocy Chandry pokazują ponadto, że promieniowanie rentgenowskie BP Psc bardziej przypomina, to co obserwujemy u zaawansowanych ewolucyjnie olbrzymów niż u rodzących się dopiero obiektów.

Naukowcy sugerują więc, że najbardziej prawdopodobny jest model, w którym BP Psc ma około miliarda lat. Będąc masywniejszym obiektem od naszego Słońca, ewoluuje od niego szybciej, a przez to teraz znajduje się w stadium czerwonego olbrzyma. Duży dysk i dżety, to natomiast efekt połknięcia towarzyszącej BP Psc innej gwiazdy. Takie akty gwiezdnego kanibalizmu wcale nie są rzadkie, więc hipoteza grupy Kastnera jest bardzo prawdopodobna.

(ki)

Zobacz więcej na temat: astronomia kosmos słońce
Czytaj także

Głos odbity od Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2009 11:49
Radioamatorzy zakończyli obchody 40. rocznicy lądowania Apollo 11 na Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryj swój Wszechświat

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2009 11:49
Audycja Polskiego Radia Euro
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słońce zniknie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2008 10:07
Zaćmienie Słońca będzie można dziś obserwować na niebie półkuli północnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez Księżyca byłoby inaczej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2008 13:24
Kolizja, w wyniku której powstał nasz naturalny satelita, zmieniła długość ziemskiej doby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zderzenie galaktyk - nowy ślad czarnej materii

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2008 08:27
Gigantyczne zderzenie galaktyk oddzieliło zwykłą materię od czarnej materii.
rozwiń zwiń