Nauka

Wielki pingwin z Peru

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 07:00
W Peru odkryto skamieniałość pingwina-giganta sprzed 36 mln lat - informują naukowcy na łamach "Science".

Zdaniem badaczy, nie ma wątpliwosci, że wielkie zwierze było własnie pingwinem. Kluczowe cechy budowy piór pingwinów wystąpiły bowiem już na tak wczesnym etapie ewolucji tych ptaków-nielotów. Ich pióra miały jednak barwę brązową i szarą, różniły się zatem kolorem od piór dzisiejszych pingwinów. Prehistorycznego pingwina nazwano Inkayacu paracasensis.

Inkayacu paracasensis był dwukrotnie większy od pingwina cesarskiego, największego żyjącego obecnie gatunku tego zwierzęcia. Miał długi, prosty dziób. Jak podkreśla główna autorka artykułu, Julia Clarke z Uniwersytetu w Teksasie, zanim dokonano tego odkrycia, naukowcy nic nie wiedzieli o piórach prehistorycznych pingwinów. - "Stawialiśmy sobie różne pytania, a teraz po raz pierwszy nadarza się okazja, żeby na nie odpowiedzieć" - mówi.

I. paracasensis mógł być znakomitym nurkiem. - "Interesującą cechą dzisiejszych pingwinów jest, że im większe mają ciało, tym głębiej nurkują. Jeśli dotyczy to każdego gatunku pingwinów, oznaczałoby to, że ten olbrzym osiągał dużą głębokość" – wyjasnia autorka badań.

W skamieniałościach piór naukowcy znaleźli cząsteczki zwane melanosomami. Na podstawie ich kształu i układu można było ustalić barwę upierzenia. To ważne, ponieważ poznanie umaszczenia wymarłych zwierząt jest kluczem do zrozumienia ich ekologii i zachowania.

Naukowcy spodziewają się kolejnych podobnych odkryć. Ich zdaniem Peru obfituje w takie skamieniałości, które czekają na odnalezienie.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Peru

Czytaj także

Złota żyła w Patagonii

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2007 08:25
Odkryto nowy gatunek wielkiego roślinożernego dinozaura
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZOOLOGIA: Mistrzowie na bezdechu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2007 19:57
Pingwiny cesarskie rekordowo radzą sobie bez tlenu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pingwin Giampaolo, Alberto, a może Vincenzo?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2010 17:31
Pierwsza bramka zdobyta przez Włochów w rozpoczynających się 11 czerwca mistrzostwach świata w RPA jest szczególnie oczekiwana w ZOO w Turynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pingwin wyśpiewa przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2010 13:00
Głos pingwina mówi dużo o tym, jakim będzie ojcem.
rozwiń zwiń