Nauka

Ultradźwięki skleją kości

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 12:25
Ultradźwięki o niskiej intensywności przyspieszają leczenie złamań - wynika z niemieckich badań

Informuje o nich pismo "BMC Musculoskeletal Disorders". 

Niezwykłe zastosowanie dla ultradźwięków znaleźli naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Marburgu oraz z Uniwersytetu w Ulm, którzy przeprowadzili badania w grupie 101 pacjentów. Wszyscy chorzy mieli trudno gojące się złamania kości piszczelowej, powstałe minimum 4 miesiące wcześniej.

U 51 osób na kość działano pulsacyjnymi ultradźwiękami o niskiej intensywności (LIPUS), a w pozostałej grupie zastosowano identyczne urządzenie nie emitujące ultradźwięków. Była to podwójnie ślepa próba - ani personel medyczny, ani pacjenci nie wiedzieli, kto jest poddawany prawdziwej terapii.

Okazało się, że u osób leczonych ultradźwiękami mineralna gęstość kości w miejscu złamania wzrosła średnio o 34 proc. w porównaniu z grupą kontrolną. Ponadto, ultradźwięki zmniejszały szczelinę między zrastającymi się fragmentami kości.

- Te wyniki powinny pomóc w uznaniu tej nieinwazyjnej metody za realną opcję leczenia pacjentów cierpiących na tego typu złamania - komentuje prowadzący badania dr Jon E. Block.

(ew)

Zobacz więcej na temat: medycyna
Czytaj także

Nie ma "brakującego ogniwa". Pomyłka naukowców

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 18:30
Ida - skamieniałość ssaka naczelnego sprzed 47 mln lat, o której odkryciu informowano niemal rok temu, nie należy do grupy przodków człowieka, reprezentuje natomiast bardziej prymitywne ssaki naczelne - uważa amerykański badacz Chris Kirk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec sezonu dla Radwańskiej!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 14:00
Agnieszka Radwańska ogłosiła, że z powodu kontuzji stopy nie zagra do końca sezonu, być może także w styczniu w wielkoszlemowym Australian Open.
rozwiń zwiń