Nauka

Syria zadziwia archeologów

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 20:32
Tym razem badacze natrafili m.in. na pozostałości z okresu bizantyjskiego.

Jak informuje serwis Global Arab Network, naukowcy pracujący na stanowiskach archeologicznych w zachodniej Syrii odkryli pozostałości budowli z okresu bizantyjskiego. Wydobyli także cenne artefakty z grobów na starożytnym cmentarzysku. 

Zespół francuskich archeologów pracujący na stanowisku Parisha w prowincji Idleb w północno-zachodniej Syrii odsłonił pozostałości dwóch tłoczni wina i oliwy, pochodzących z okresu bizantyjskiego, poinformował Nicolas Kabbad z Urzędu Starożytności. Bizancjum panowało na tych terenach aż do podboju kraju przez Arabów w 637 roku.

Jedna z odkrytych tłoczni wykorzystywana była do wyciskania winogron, druga - do wyciskania oliwek. Obydwie posiadały wykute w skale baseny na owoce, posiadające kanały odprowadzające wyciśnięty sok do okrągłych zbiorników o średnicy 1,5 metra.

Jak wynika ze źródeł historycznych, okolice stanowiska Parisha były przed wiekami ważnym ośrodkiem upraw i przetwórstwa oliwek i winogron. Archeolodzy z Francji, prowadzący wykopaliska w okolicy od 20 lat, już wcześniej odkryli pozostałości 17 innych tłoczni oliwy.

Z kolei zespół archeologów, złożony z syryjskich, niemieckich i włoskich naukowców, zakończył tegoroczne prace wykopaliskowe na stanowisku Tal Qatana w okolicach Mesherfe w prowincji Homs w zachodniej Syrii, gdzie prowadził badania starożytnego cmentarza sprzed około 3400 lat. Naukowcy wydobyli ponad 50 artefaktów, z których najciekawsze to złota bransoleta inkrustowana kamieniami lapis lazuli zawierającymi lazuryt - minerał o niebieskiej barwie, oraz dwie złote klamry i zestaw klamerek z brązu. Na stanowisku odnaleziono również złotą płytkę z namalowanym na niej drzewem palmowym, niewielki kryształowy dzbanek oraz posążek przedstawiający hipopotama, pochodzący ze starożytnego Egiptu. 

(ew)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Język Chrystusa w Syrii?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2007 14:33
Zakonnicy z klasztoru w Ma`loula twierdzą, że mówią w języku Chrystusa. Czy mają rację?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syryjskie cmentarze

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2007 16:29
W ostatnich latach wykopaliska odkrywają dotychczas nieznane starożytne cmentarzyska w Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka z syryjskiej tabliczki

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 07:00
Muzykolog Ziad Ajjan odtworzył osiem utworów zapisanych na glinianej tabliczce z Ugarit, pochodzącej z XV wieku p.n.e.
rozwiń zwiń