Nauka

Słońce ukradło kometę Halleya

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 11:37
Gwiazdy o silnym polu grawitacyjnym są w stanie zabierać komety innym gwiazdom. Słońce ciągle ma taką siłę.

Symulacje komputerowe przeprowadzone przez amerykańskich astronomów pokazują, że Słońce mogło przejąć komety z innych systemów gwiezdnych. Być może dotyczy to również komety Halleya. 

Daleko za orbitą Neptuna, ostatniej planety Układu Słonecznego, znajduje się „obłok Oorta”, zawierający miliardy komet. Hipotezę istnienia takiego rezerwuaru komet zaproponował w 1950 roku holenderski astronom Jan Oort. Do tej pory nie udało się bezpośrednio zaobserwować obłoku Oorta, ale większość astronomów uważa, że jest on źródłem komet długookresowych. Wytrącone „ze snu” przez grawitację Słońca komety rozpoczynają swoją wędrówkę przez Układ Słoneczny.

Według standardowego modelu, komety powstały razem z naszym Układem Słonecznym i zostały wyrzucone na wielkie odległości poprzez grawitacyjne zaburzenia od dużych planet. Zdaniem zespołu Hala Levisona z Southwest Research Institute (SWRI) w USA, taki model nie jest jednak w stanie wytłumaczyć liczby obserwowanych komet. Badacze szacują bowiem, że w obłoku Oorta może być 400 miliardów komet, a model standardowy pozwala na populację zaledwie 6 miliardów.

Amerykańscy naukowcy proponują model, w którym komety pochodzą także od innych gwiazd. Głównym argumentem jest to, że niektóre komety mają bardzo wydłużone orbity, a sam obłok Oorta może sięgać nawet 100 tys. jednostek astronomicznych, czyli około 1 roku świetlnego. Gdyby Słońce minęło inną gwiazdę w odległości 2 lat świetlnych, mogłoby zabrać część komet z obłoku kometarnego wokół tej gwiazdy.

W swojej wczesnej historii Słonce miało dużo więcej okazji niż obecnie do "podbierania" komet innym gwiazdom. - Wiadomo, że gwiazdy rodzą się w gromadach. Słońce powstało w wielkiej społeczności innych gwiazd, które uformowały się z tego samego obłoku gazu. W tej nowonarodzonej gromadzie gwiazdy były tak blisko siebie, że grawitacyjnie zabierały sobie nawzajem komety - uważa Levison.

Levison i jego zespół oceniają, że ponad 90 proc. obserwowanych komet pochodzących z obłoku Oorta powstało w dyskach protoplanetarnych innych gwiazd, w tym słynne komety 1P/Halley i C/1995 O1 (Hale-Bopp).

 (ew)

Zobacz więcej na temat: słońce USA
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Wszystko o kometach

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2008 09:48
Audycja Katarzyny Kobyleckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kometa Halley'a

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 09:15
Archiwalne taśmy Polskiego Radia to prawdziwa skarbnica wiedzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda w komecie Hartleya

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 13:45
Kometa Hartelya to prawdziwy astronomiczny hit minionego miesiąca. Właśnie odkryto na niej wodę.
rozwiń zwiń