Nauka

Krzysztof Kolumb był Polakiem?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 19:00
Według uczonych, Krzysztof Kolumb, znany na całym świecie jako odkrywca Ameryki, był polskim imigrantem.


Po dwudziestu latach wnikliwych badań, mających na celu ustalić pochodzenie odkrywcy, międzynarodowa grupa ekspertów ujawniła ich wyniki. 

Manuel Rosa, wykładowca z Duke University w Stanach Zjednoczonych w swej książce opublikował najnowsze informacje, dotyczące pochodzenia Kolumba. Uczony broni tezy, że podróżnik nie pochodził z włoskiej rodziny rzemieślników, a był synem polskiego króla Władysława III Warneńczyka.

- Oczywista wartość dowodów przedstawionych przeze mnie czyni starą historyjkę o tkaczu z Geniu zupełnie niewiarygodną, tak że tylko głupiec mógłby jej jeszcze bronić – mówi Rosa.

Jak uważają uczeni jedynym sposobem dla Kolumba, by przekonać hiszpańskiego króla do pokrycia kosztów jego wyprawy przez Ocean Atlantycki musiało być jego królewskie pochodzenie.

Z jakiegoś powodu ukrywał swoje prawdziwe pochodzenie. Część historyków początkowo z powątpiewaniem przyjęło stanowisko Rosy, jednak w miarę upływu czasu zyskuje ona coraz więcej zwolenników. 

– Ta książka na zawsze zmieni sposób, w jaki postrzegamy historię – komentuje dyskusję wokół pochodzenia Kolumba prof. Jose Carlos Calazans.

sm, dailymail.co.uk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolumb był Szkotem?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2009 10:58
Sensacyjne ustalenia naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiła już przed Kolumbem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 07:20
Historycy byli przekonani, że kiła przybyła do Europy z Ameryki. Brytyjczycy właśnie to obalili.
rozwiń zwiń