X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Kiła już przed Kolumbem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 07:20
Historycy byli przekonani, że kiła przybyła do Europy z Ameryki. Brytyjczycy właśnie to obalili.
Audio

Europejczycy zawieźli do Ameryki choroby, które zdziesiątkowały tamtejszą ludność. Kiła była dotąd uważana ze "zemstę" Ameryki.

W 1495 czyli trzy lata od pierwszej wyprawy Kolumba do Ameryki, zanotowano w Europie pierwszy przypadek kiły (syfilisu). Ta zbieżność kazała sądzić, że to załoga słynnego żeglarza przywiozła tę chorobę na stary kontynent. Tymczasem nowe odkrycie, jakiego dokonali uczeni z Museum of London, ostatecznie obala tę teorię. 

Na terenie cmentarza przy St. Mary Hospital znaleziono dwa szkielety pochodzące z lat 1200-1250 i pięć szkieletów z lat 1250-1400. Wszystkie noszą ślady tej wstydliwej choroby. Badacze twierdzą, że ślady na czaszkach i kościach kończyn ewidentnie świadczą o kile, a dokładność ich datowania wynosi 95 proc. - Jesteśmy pewni, że Krzysztof Kolumb nie odpowiada za pojawienie się w owym czasie tej choroby na terenie Europy - powiedział w wywiadzie dla "The Times", badający szczątki Brian Connell.

Jeden ze szkieletów należał do dziecka, które przez chorobę było niewidome, pozbawione włosów i miało zniekształcone uzębienie. Kiedy zmarło, było w wieku około 10 lat. - Czaszka, która powinna być gładka, przypomina krajobraz księżycowy, wywołało to spore poruszenie, ponieważ te objawy są oczywiste – wyjaśnił Connell.

Syfilis wywołuje poważne uszkodzenia serca, mózgu, oczu, kości i nieleczony może prowadzić do śmierci. Wywoływany jest przez bakterię Treponema palladium. Przed wynalezieniem antybiotyków szybko się rozprzestrzeniał i nękał wszystkie większe miasta.

 (ew)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolumb był Szkotem?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2009 10:58
Sensacyjne ustalenia naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieproszony przybysz z Nowego Świata

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2008 12:03
To wyprawa Kolumba przywiozła z Ameryki do Europy syfylis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze zdobycie Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2008 08:38
Nie Kolumb, nie Wikingowie, ale syberyjskie ludy łowców-zbieraczy pierwsze odkryły Amerykę.
rozwiń zwiń