Nauka

Pigułka z magnesem lepsza od zastrzyku

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 12:00
Kontrolowana za pomocą pola magnetycznego pigułka może ułatwić wchłanianie leków - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

To dobra wiadomość dla większości pacjentów – niemal każdy woli połknąć lekarstwo niż dostać zastrzyk. Jednak doustne podawanie leków nie zawsze jest możliwe – często pigułka czy kapsułka nie rozpuszcza się w odpowiednim odcinku przewodu pokarmowego, a to uniemożliwia właściwe wchłanianie i tym samym działanie leku.

Naukowcy znaleźli rozwiązanie: magnetyczny system podawania leków, opracowany przez naukowców z Brown University (USA), pozwala zatrzymać lek we właściwym miejscu, jeśli jest to potrzebne.

Wystarczy żelatynowa kapsułka zaopatrzona w miniaturowy magnesik oraz urządzenie, które wytwarza pole magnetyczne o automatycznie regulowanym natężeniu siły działającej na pigułkę, by się nie przemieszczała, ale i nie stwarzała zagrożenia.

Jak ustalić, gdzie jest pigułka? Za pomocą urządzenia rentgenowskiego można widzieć położenie pigułki (magnes daje wyraźny cień na zdjęciach rentgenowskich).

Technologia przyda się na przykład w leczeniu osób z cukrzycą lub nowotworami. Pozwoli ona także lepiej zrozumieć, w której części jelita leki najlepiej się wchłaniają. Znając dokładne miejsce położenia pigułki, można zmierzyć poziom leku we krwi i znaleźć optymalne położenie pigułki.

Badania na szczurach potwierdziły, że metoda jest bezpieczna. Teraz mają się rozpocząć próby na większych zwierzętach, a potem - na ludziach.

 (ew/pap)

Czytaj także

Starożytne pigułki

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 07:00
Naukowcy analizują skład pigułek z I wieku p.n.e. Czy to nowy rozdział w światowej farmacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwona leczy lepiej

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 12:00
Teraz to potwierdzone naukowo: kolor, kształt, smak, a nawet nazwa tabletki może mieć wpływ na to, jak pacjent postrzega swoje leczenie.
rozwiń zwiń