Nauka

Indonezja, Chile, Japonia: czy trzęsienia są coraz gorsze?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 06:00
Wstrząsy powyżej 8 stopni w skali Richtera stają się już stałym zagrożeniem rejonów sejsmicznych. Czy oznacza to, że ziemia trzęsie się coraz mocniej i częściej?

Wstrząsy o sile 8,9 stopnia w skali Richtera, które 11 marca miały miejsce w Japonii, były najsilniejszymi od czasów, kiedy w tym kraju monitoruje się trzęsienia ziemi. Ich siła porównywalna jest ze wstrząsami w Chile w 2010 roku (magnituda 8,8 stopnia) i Indonezji w 2004 roku (9,1 stopnia). Te ostatnie spowodowały tsunami, które zabiło 200 000 osób. Czy to już norma?

Naukowcy uspokajają: te katastrofy nie są dowodem jakiegoś geologicznego trendu. Według amerykańskiego US Geological Survey, liczba trzęsień przekraczających 7 stopni w skali Richtera na przestrzeni ostatniego stulecia pozostaje niezmienna. Wystąpienie kilku silnych trzęsień na przestrzeni paru lat to tylko statystyczna anomalia. To po prostu może się zdarzyć.

Trzęsienia o sile grubo ponad 8 stopni czy 9 stopni to rzadkość. Ale słabsze „ósemki” zdarzają się średnio raz w roku. Nie powinniśmy zatem wyciagać wniosków z nagromadzenia wstrząsów. Także najsilniejsze wstrząsy zanotowane w historii wystąpiły w bezpośrednim sąsiedztwie – około pół wieku temu. Mowa o trzęsieniach z okresu pomiędzy 1952 a 1964 rokiem, kiedy ziemia trzęsła się dwukrotnie w Chile (i było to drugie, i czwarte najsilniejsze trzęsienie w historii) oraz na Kamczatce i na Alasce.

Ostatnie lata to kolejna taka kumulacja: w 2004 roku trzęsienie w Indonezji zajęło trzecie miejsce w rankingu najsilniejszych wstrząsów. Najnowsze wstrząsy w Japonii znalazły się na piątym miejscu, wyptrzedzając zeszłoroczne trzęsienie ziemi w Chile, o sile "tylko" 8,8 stopnia.

O przypadkowej zbieżności czasowej tych trzęsień jest przekonany między innymi prof. Terry Tullis, emerytowany profesor geologii na Brown University. Wstrząsy z Japonii i Chile nie oznaczają, że teraz już co roku ziemia będzie poruszana przez "dziewiątki", przekonuje. Ostatecznie, po serii wstrząsów w 1964 roku geologia Ziemi uspokoiła sie na niemal pół wieku. - Nie ma powodu przypuszczać, że teraz wydarzy się więcej takich wstrząsów – mówi Tullis. Chociaż przyznaje, że to tylko przypuszczenie, ponieważ geologia wciąż bazuje na bardzo ograniczonej ilości informacji.

Czy coś się zmieniło? - Liczba ludzi, którzy zamieszkuja rejony zagrożone wystapieniem wstrząsów – mówi Henry Pollack, professor geologii z University of Michigan. Tymczasem architektura w tych rejonach wciąż nie spełnia  warunków bezpieczeństwa. I dlatego wstrząsy, które nie biją geologicznych rekordów, mogą powodować dramatyczne skutki. Właśnie  dlatego tak niszczycielskie było trzęsienie ziemi na Haiti, które – z punktu widzenia geologii – było "zaledwie" siódemką. Zginęło aż od 92 000 do 300 000 osób (statystyki sie różnią), natomiast potężne trzęsienie w Chile (8,8 stopnia, 2010 rok), którego epicentrum wystąpiło niedaleko dobrze zbudowanego miasta, zabiło duzo mniej, bo 500 osób.

Jest zatem jedna rzecz, która możemy zrobić: budować bezpieczniej. - Z najnowszego trzęsienia dowiemy sie jednej ważnej rzeczy: jak sprawdziło się japońskie budownictwo – mówi prof. Pollack. To właśnie takie wydarzenia sprawdzają pomysły inżynierów.

 (ew/livescience.com)

 

Skutki trzęsienia ziemi w zależności od jego wielkości w skali Richtera:


Skala Richtera

Skutki

Liczba trzęsień rocznie

< 2,0

Najmniejsze wstrząsy, nieodczuwalne przez człowieka ani przez sejsmograf.

2 920 000 (8000 dziennie)

2,0-3,4

Wstrząsy nieodczuwalne dla człowieka, lecz rejestrowane przez sejsmograf.

800 000

3,5-4,2

Bardzo małe wstrząsy, odczuwane tylko przez niektórych ludzi.

30 000

4,3-4,8

Odczuwane przez większość osób, nieszkodliwe.

4 800

4,9-5,4

Odczuwane przez wszystkich, powoduje bardzo niewielkie zniszczenia.

1 400

5,5-6,1

Średnie wstrząsy, powoduje mniejsze uszkodzenia budynków.

500

6,2-6,9

Duże wstrząsy, powodują znaczne zniszczenia.

100

7,0-7,3

Poważne zniszczenia.

15

7,4-8,0

Ogromne zniszczenia.

4

8,0-8,9

Ogromne zniszczenia, katastrofalne skutki dla wielu krajów.

1

> 9,0

Trzęsienie, które może zburzyć wszystkie miasta na terenie większym niż kilkanaście tysięcy km2

raz na 20 lat

(wiki)

Czytaj także

Japończycy pomału stają na nogi

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 09:58
Dorota Hałasa (korespondencja z Tokio): W Japonii obecnie szacuje się straty i stale monitoruje poziom radioaktywności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwajcaria rezygnuje z elektrowni atomowych. Bezpieczeństwo priorytetem

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 15:18
Władze Szwajcarii poinformowały, że zawieszają projekty dotyczące ponownego uruchomienia elektrowni atomowych w związku z uszkodzeniem siłowni jądrowych w Japonii w następstwie trzęsienia ziemi i tsunami w tym kraju.
rozwiń zwiń