Nauka

Kobiety cześciej cierpią z powodu złamanego serca

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 12:00
"Zespół złamanego serca" to ostra niewydolność serca niezwiązana z chorobą wieńcową. Może zdarzać się częściej niż dotąd sądzono - twierdzą naukowcy.

Prestiżowe pismo medyczne "Journal of the American Medical Association" (JAMA) donosi, że na "Zespół złamanego serca" to poważna choroba, która częściej dotyka kobiet.

Nie ma pewności, co jest przyczyną tego zespołu, w którego istnienie do niedawna jeszcze w ogóle powątpiewano. Podejrzewa się, że głównym jego powodem są silne emocje, np. ciężka choroba lub śmierć bliskiej osoby, a także rozwód lub rozstanie z partnerem.

Z badań 256 osób opublikowanych przez JAMA wynika, że kardiomiopatia stresowa, jak nazywają ten zespół lekarze, najczęściej zdarza się u kobiet po menopauzie. Stanowiły one aż 81 proc. wszystkich pacjentów badanych z tym zaburzeniem serca w ośrodkach opiekuńczych w USA i Europie. Tylko 11 proc. chorych stanowili mężczyźni, a 8 proc. osób miało nie więcej niż 50 lat. U 71 proc. badanych stwierdzono silne stresy w ciągu poprzedzających 48 godzin, które doprowadzały do zespołu złamanego serca. Spośród tych osób u 87 proc. wykryto zakłócenia rytmu serca przy użyciu EKG.

Badania CMR (przy użyciu rezonansu magnetycznego) wykazały, że podczas zespołu złamanego serca następuje powiększenie lewej komory serca i pogorszenie jej kurczliwości. Pojawia się też tzw. balotujący koniuszek, czyli rozciągnięcie dolnej części koniuszka lewej komory. Stąd też zaburzenie nazywane jest inaczej "zespołem balotującego koniuszka". Jeszcze innym jego określeniem jest zespół takotsubo, gdyż ta poszerzona część komory przypomina właśnie "tako-tsubo", naczynie z wąska szyjką i szerokim dnem używane przez japońskich rybaków do chwytania ośmiornic.

JAMA ostrzega, że u niektórych osób "zespół złamanego serca" może być trudny do zdiagnozowania. Jego objawami mogą być: ból w klatce piersiowej, szybki i głęboki oddech, a także wstrząs kardiogenny, na który wskazuje zimna, pokryta potem blada skóra, obniżenie temperatury ciała, szybkie i słabe tętno oraz spadek ciśnienia tętniczego i zaburzenia świadomości.
U niektórych osób może też dojść do nagłego zatrzymania krążenia na skutek migotania komór. Jedynym wtedy ratunkiem jest natychmiastowe zastosowanie defibrylatora, aparatu wysyłającego poprzez klatkę piersiową impuls elektryczny prądu stałego, który może przywrócić właściwy rytm serca.

(ew/pap)

Czytaj także

Zdrowe serce, które nie bije

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 14:10
Puls już nie jest oznaką życia. To dlatego, że naukowcy opracowali metodę podtrzymywania krążenia, do którego nie jest potrzebne bicie serca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz uniknąc zawału serca? Medytuj!

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 15:50
Badania kliniczne wykazały, że medytacje transcendentalne zmniejszają aż o 47 proc. ryzyko zawału u osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia kardiologiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telefon do EKG

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 17:24
Służy do monitorowania pracy serca. Pomiar on-line jest wysyłany lekarzowi, który ma podgląd do systemu 24 godziny na dobę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowa dieta

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 17:27
Liczenie kalorii nie wystarczy, aby dieta była skuteczna. Niektóre składniki stymulują magazynowanie energii w komórkach tłuszczowych, a inne ułatwiają jego spalanie. Zdrowa i bezpieczna dieta musi dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników.
rozwiń zwiń