Nauka

Czym różnią się od siebie meteor i meteoryt?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 19:17
– To jeden i ten sam obiekt, tylko w trzech różnych stanach – tłumaczy Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Badamy co z nieba czasem spada.
Audio

Jak tłumaczy Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik, mówiąc o meteoroidzie, mamy na myśli małe ciało np. okruch skalny czy kamień, które porusza się po orbitach wokół Słońca.

Kiedy taki meteoroid wpadnie w atmosferę Ziemi, to rozgrzewa się na skutek dużych prędkości oraz dużego tarcia i ulega spaleniu. Spalający się meteoroid pozostawia po sobie świecący ślad zwany meteorem.

Meteoroidy, którym uda się spaść na powierzchnię naszej planety nazywamy meteorytami.

Odnalezienie meteorytu nie należy do zadań najłatwiejszych. Jak wyjaśnia Karol Wójcicki, odległość, z której możemy dostrzec spadający okruch skalny może dochodzić nawet do kilkuset kilometrów.

Jeśli chcemy dowiedzieć się, gdzie spadł meteoryt, potrzebujemy, co najmniej dwóch obserwatorów oddalonych od siebie o kilkadziesiąt czy nawet kilkaset kilometrów.

Profesjonalnie takimi działaniami zajmuje się Polska Sieć Bolidowa, która dysponuje całym system kamer i rejestratorów. –  Jak minimum dwie stacje zarejestrują taki sam obiekt o tej samej godzinie, to za pomocą trygonometrii badacze są w stanie wyznaczyć miejsce spadku takiego ciała – mówi Wójcicki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, z jaki sprzętem wyrusza się na poszukiwanie meteorów, czy znaleziony meteoryt można zatrzymać lub kiedy w sierpniu będzie można zobaczyć na niebie sto  perseidów na godzinę, wysłuchaj całej rozmowy Kuby Marcinowicza z Karolem Wójcickim.

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

20 milionów gwiazd na "Niebie Kopernika"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 16:34
Podróże do wybranych planet Układu Słonecznego czy pokazy nieba świecącego milionami gwiazd - takie atrakcje zaoferuje planetarium "Niebo Kopernika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz fragmenty pokazu z Planetarium Niebo Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2011 10:30
- W każdym planetarium można zobaczyć obraz nocnego nieba, ale nasze daje wyjątkową liczbę gwiazd: 20 milionów. To najwięcej pośród wszystkich planetariów na świecie - mówi Robert Firmhofer o planetarium Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sięgnij gwiazd w Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 18:25
Niebo Kopernika w Centrum Nauki Kopernik zostało oficjalnie otwarte. – Mało było snu, ale za to dużo było gwiazd – relacjonuje Karol Wójcicki z CNK.
rozwiń zwiń