Nauka

Komórki macierzyste w mleku matki

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 12:44
Istnieją komórki macierzyste, których pozyskiwanie nie narusza norm etycznych. Są zawarte w ludzkim mleku - informuje "New Scientist".

Zespół Petera Hartmana z University of Western Australia w Crawley po raz pierwszy wykrył komórki macierzyste w mleku matki w roku 2008. Teraz naukowcy namnożyli je w laboratorium i wykazali, że można z nich odtworzyć komórki typowe dla wszystkich trzech warstw tkanek zarodka - zarówno endodermy, jak mezodermy i ektodermy.


Oznacza to, że z zawartych w mleku komórek dałoby się zapewne uzyskać zarówno komórki kości, jak i trzustki czy mózgu. Ponadto mają one markery typowe dla komórek macierzystych. Ponieważ mleko zawiera duże ilości takich komórek, można byłoby wykorzystywać je bez zastrzeżeń, jakie budzi korzystanie z tkanek płodów.

Jeśli "mleczne" komórki potwierdziłyby swoją przydatność, można by zamrażać je i wykorzystać kiedyś dla dobra dawczyni - na przykład aby wytworzyć komórki trzustki w razie zachorowania na cukrzycę. Jednak wyjaśnienia wymaga także ich rola w organizmie dziecka - być może dają rozwijającemu się organizmowi jakieś korzyści.

(ew/pap)

Czytaj także

Rak piersi - komórki macierzyste ratunkiem

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 19:15
Warszawskie Centrum Onkologii realizuje nowatorski projekt wykorzystania macierzystych komórek tłuszczowych w rekonstrukcji piersi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komórki macierzyste z embrionów bez patentów

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 12:24
Ludzkie embrionalne komórki macierzyste, które pozyskano niszcząc embriony, nie mogą być opatentowane – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francuscy naukowcy: odmłodziliśmy komórki!

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2011 01:00
Udało się przekształcić komórki starcze w komórki macierzyste, podobne do tych, jakie ma ludzki zarodek u zarania życia - twierdzą badacze z Francji.
rozwiń zwiń