Nauka

Portugalczycy odmienią twoje włosy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2012 13:00
Zespół naukowców z uniwersytetu Minho w Bradze opracował metodę barwienia tkanin i włosów bazującą na nanocząsteczkach krzemowych. Uczeni zapewniają, że nowa technologia jest całkowicie bezpieczna dla środowiska i oszczędna. A do tego ten kolor!
Portugalczycy odmienią twoje włosy
Foto: Glow Images/East News

Jak poinformował prof. Jaime Rocha Gomes, szef zespołu badawczego, wykorzystanie nowej metody, zwanej Nanocor, w przemyśle tekstylnym pozwoli zaoszczędzić 70 proc. wody zużywanej przy tradycyjnych metodach barwienia tkanin.

- Zastosowanie nanocząsteczek krzemowych pozwala też chronić przyrodę, gdyż nowa technologia nie wykorzystuje substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego, a także nie wymaga zastosowania soli - powiedział przedstawiciel portugalskiej uczelni.

W opinii naukowców dodatkowym walorem technologii Nanocor jest intensywniejszy kolor w porównaniu z metodami stosowanymi obecnie na rynku, a bazującymi głównie na użyciu barwników. - Nie ma wątpliwości, że w ciągu najbliższej dekady nowa technologia zadomowi się na stałe w przemyśle. Ekologiczność, oszczędność i intensywność kolorów płynąca z wykorzystania nanocząsteczek krzemowych wymusi na zakładach produkcyjnych wdrożenie tej rewolucyjnej metody, przy automatycznym wyparciu szkodliwych barwników - zapewnił prof. Gomes.

Zdaniem portugalskich uczonych Nanocor zadomowi się w najbliższych latach również w przemyśle kosmetycznym. - Przeprowadzone przez nas badania potwierdziły skuteczność działania krzemowych nanocząsteczek w przypadku farbowania włosów. Technologia ta jest niezwykle odporna na działanie szamponów oraz zdrowsza od barwników, które nierzadko wywołują alergie - dodał uczony z uniwersytetu w Bradze.

Nowa metoda farbowania została uznana przez kapitułę Wielkiej Krajowej Nagrody BES za najbardziej innowacyjną technologię opracowaną w Portugalii podczas minionego roku.

(ew/pap)

Czytaj także

Nowe baterie będą 11 razy pojemniejsze niż ogniwa litowo-jonowe

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 14:13
W budowie nowatorskich akumulatorów ma pomóc grant 5,13 mln dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożytki z bieli tytanowej

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 16:54
Dwutlenek tytanu jako fotokatalizator jest używany do oczyszczania wody, ścieków i likwidowania bardzo niebezpiecznych substancji chemicznych...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mydło oczyści nanościeki

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2010 15:13
Polscy naukowcy opracowali nowatorską metodę lokalizowania i usuwania nanozanieczyszczeń.
rozwiń zwiń