Nauka

DNA może być starsze od życia

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 13:05
Badacze są coraz bliżej udowodnienia, że DNA jest w stanie samoistnie wyłonić się z substancji chemicznych. Brytyjscy specjaliści sądzą, że DNA mogło pojawić się na początku istnienia Ziemi i że jest starsze od życia.
DNA może być starsze od życia
Foto: sxc.hu
DNA może być starsze od życia
Badacze są coraz bliżej udowodnienia, że DNA jest w stanie samoistnie wyłonić się z substancji chemicznych. Brytyjscy i amerykańscy specjaliści sądzą, że DNA mogło pojawić się na początku istnienia Ziemi i że jest starsze od życia. 
DNA to podstawa niemal każdej formy życia na Ziemi, ale wielu biologów sądzi, że życie mogło pojawić się dzięki jednoniciowemu RNA, a dopiero potem geny pierwszych organizmów mogły rozwijać się w kierunku dwuniciowych helis DNA. Chemicy prebiotyczni, a zatem zajmujący się chemią niezwiązaną z życiem, ignorowali w ogóle DNA, ponieważ uważano, że jest zbyt skomplikowane, aby wyłonić się spontanicznie z prostszych molekuł. Uważano, że potrzebne był← do tego organizmy.
- Historia życia miałaby więcej sensu, gdyby nukleotydy DNA były naturalnym składnikiem środowiska. Pierwsze organizmy, istniejące bez DNA, podjęłyby je i użyły, aż w końcu, kiedy naturalnego DNA byłoby za mało, pojawiłyby się mechanizmy do wytwarzania ich własnego DNA, bo to ogromnie użyteczna molekuła - mówi Christopher Switzer z University of California.
RNA, które jest strukturalnie prostsze, mogło powstać samo. W 2009 roku Matthew Powner (dzisiaj w University College London) wraz z zespołem zsyntetyzował dwa z czterech nukleotydów, które tworzą RNA. To właśnie ich odkrycie wskazuje, że materiał kojarzony dzisiaj z życiem mógł powstać przed życiem. Na podstawie badań Pownera powstała również wspomniana wyżej hipoteza o tym, że RNA poprzedziło DNA.
Teraz Powner próbuje wytworzyć nukleotydy DNA. Stosuje te same metody, co w przypadku RNA. 
Nukleotydy składają się z cząsteczki cukru przyłączonej do fosfatu molekuły bazowej, w skłąd której wchodzi azot. DNA zawiera jednak inny cukier niż RNA i dlatego trudniej je zbudować - cukier mniej "poddaje" się zabiegom chemików. Pownerowi udało się go jednak uzyskać w laboratorium i połączyć z molekułą zwaną AICA, która jest podobna do typowej cząsteczki bazowej DNA. - Od nukleotydu DNA dzieli nas zaledwie kilka lat pracy - mówi. - To już praktycznie fakt dodkonany.

DNA to podstawa niemal każdej formy życia na Ziemi. Mimo to wielu biologów sądzi, że życie mogło pojawić się dzięki jednoniciowemu RNA, a dopiero potem geny pierwszych organizmów rozwinęły się w kierunku dwuniciowych helis DNA. Chemicy prebiotyczni, a zatem zajmujący się chemią niezwiązaną z życiem, w ogóle ignorowali DNA, ponieważ uważano, że jest zbyt skomplikowane, aby wyłonić się spontanicznie z prostszych molekuł. Uważano, że do ich wytworzenia potrzebne były organizmy. 

- Historia życia miałaby więcej sensu, gdyby nukleotydy DNA były naturalnym składnikiem środowiska. Pierwsze organizmy, istniejące bez DNA, podjęłyby je i użyły, aż w końcu, kiedy naturalnego DNA byłoby za mało, pojawiłyby się mechanizmy do wytwarzania ich własnego DNA, bo to ogromnie użyteczna molekuła - komentuje Christopher Switzer z University of California.

Naukowcy udowodnili już, że RNA, które jest strukturalnie prostsze od DNA, mogło powstać samo. W 2009 roku Matthew Powner (dzisiaj w University College London) wraz z zespołem zsyntetyzował dwa z czterech nukleotydów, które tworzą RNA. To właśnie ich odkrycie wskazuje, że materiał kojarzony dzisiaj z życiem mógł powstać przed życiem. Na podstawie badań Pownera powstała również wspomniana wyżej hipoteza o tym, że RNA poprzedziło DNA.

Teraz Powner próbuje wytworzyć nukleotydy DNA. Stosuje te same metody, co w przypadku RNA. 
Nukleotydy składają się z cząsteczki cukru przyłączonej do fosforanu i molekuły bazowej, w skład której wchodzi azot. DNA zawiera jednak inny cukier niż RNA i dlatego trudniej je zbudować - cukier z DNA mniej "poddaje" się zabiegom chemików. Pownerowi udało się go jednak uzyskać w laboratorium i połączyć z molekułą zwaną AICA, która jest podobna do typowej cząsteczki bazowej DNA. - Od nukleotydu DNA dzieli nas zaledwie kilka lat pracy - mówi Powner. - To już praktycznie fakt dokonany - dodaje.

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: DNA

Czytaj także

Nobel z chemii dla twórców molekuł

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 11:00
Tegorocznego Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Richard F. Heck, Akira Suzuki i Ei-ichi Negishi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DNA wykryje gaz

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 11:00
Łańcuchy DNA, w których zasady azotowe pojedynczych nukleotydów zamieniono na związki świecące fluorescencyjnie, zmieniają swoje właściwości pod wpływem toksycznych gazów. Dzięki temu będzie można łatwo wykryć trujące gazy, które celowo lub przypadkowo wydostały się na ulice miast - informuje "Chemical Science".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy rekonstruują skład antycznych tabletek

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 12:00
Leki wyłowiono z wraku statku na Morzu Śródziemnym. Pochodzą z II wieku p.n.e. i zdradzą tajniki antycznej medycyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komórki macierzyste z krwinek? To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 00:20
Naukowcy znaleźli sposób na korzystanie z dobrodziejstw komórek macierzystych bez powodowania kontrowersji etycznych i bez używania wirusów.
rozwiń zwiń