Nauka

Komórki macierzyste z krwinek? To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 00:20
Naukowcy znaleźli sposób na korzystanie z dobrodziejstw komórek macierzystych bez powodowania kontrowersji etycznych i bez używania wirusów.
Ludzkie komórki macierzyste
Ludzkie komórki macierzysteFoto: Wikipedia
Komórki macierzyste z krwinek? To możliwe
Naukowcy znaleźli sposób na korzytsanie z dobrodziejstw komórek macierzystych bez powodowania kontrowersji etycznych.
Niezależnie od różnic kulturowych, badania na komórkach macierzystych budzą sporo kontrowersji. Zwykle, aby uzyskać ten cud natury i uniwersalny lek, trzeba pobrać go od embrionów, co budzi sporo wątpliwości etycznych. Naukowcy z John Hopkins University znaleźli rozwiązanie: wykorzystują dorosłe czerwone krwinki, które przekształćają w komórki macierzyste.
Od pewnego czasu potrafimy już zmieniać czerwone krwinki w komórki macierzyste. Wirusy potrafią cofnąć zegar komórce, wbudowując w nią odpowiednie geny. Jest to jednak ryzykowna metoda, która może powodować powikłania: raka albo niebezpieczne mutacje genowe. Nowa technika uzyskiwania komórek macierzystych jest inna: badacze zamiast wirusów używają plazmidów czyli cząsteczek DNA występujących w komórce poza chromosomem i zdolnych do autonomicznej replikacji. Naukowcy wpuszczają je do komórek za pomocą "dziurek", które otwierają w powłoce komórki za pomocą impulsów elektrycznych. Plazmidy powielają się w komórce, powodując jej przekształcenie się, a następnie obumierają. Z badań wynika, że metoda pozwala uzyskać komórkę identyczną z tymi, jakie posiada 6-dniowy embrion. 
Badaia są we wstępnej fazie, ale wszystko wskazuje na to, że są szalenie obiecujące. Naukowcy muszą sprawdzić, co będzie działo się dalej z ich wersją komórek macierzystych i w co będą mogły się przekstzałcać. 

Niezależnie od różnic kulturowych, badania na komórkach macierzystych budzą sporo kontrowersji. Zwykle, aby uzyskać ten cud natury i uniwersalny lek, trzeba pobrać go od embrionów, co budzi sporo wątpliwości etycznych. Naukowcy z John Hopkins University znaleźli rozwiązanie: wykorzystują dorosłe czerwone krwinki, które przekształcają w komórki macierzyste.

Z pozoru to nic nowego: od pewnego czasu potrafimy już zmieniać czerwone krwinki w takie komórki. Naukowcy robili to dotąd za pomocą wirusów, które potrafią cofnąć zegar komórce, wbudowując w nią odpowiednie geny. Jest to jednak ryzykowna metoda, która może powodować powikłania: raka albo niebezpieczne mutacje genowe.

Nowa technika uzyskiwania komórek macierzystych jest inna: badacze zamiast wirusów używają plazmidów, czyli cząsteczek DNA występujących w komórce poza chromosomem i zdolnych do autonomicznej replikacji. Naukowcy wpuszczają je do komórek za pomocą "dziurek", które otwierają w powłoce krwinki za pomocą impulsów elektrycznych. Plazmidy powielają się w komórce, powodując jej przekształcenie się, a następnie obumierają. Z badań wynika, że metoda pozwala uzyskać komórkę identyczną z tymi, jakie posiada 6-dniowy embrion. 

Badania są we wstępnej fazie, ale wszystko wskazuje na to, że są szalenie obiecujące. Naukowcy muszą sprawdzić, co będzie się działo dalej z ich wersją komórek macierzystych i w co będą mogły się przekształcać.

(ew/PLosOne/Popsci) 

Zobacz więcej na temat: DNA komórki macierzyste
Czytaj także

Komórki macierzyste w mleku matki

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 12:44
Istnieją komórki macierzyste, których pozyskiwanie nie narusza norm etycznych. Są zawarte w ludzkim mleku - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy przekształcili skórę w komórki mózgu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 12:13
Nie jest to jeszcze przełom, ale krok na drodze do zwalczenia chorób układu nerwowego - na pewno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komórki macierzyste kontra zmarszczki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 16:11
Komórki pozyskane z poroża jelenia to polski wynalazek, który zrewolucjonizuje kosmetologię, a może też pomóc przy leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komórki macierzyste naprawiły bliznę w sercu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 13:02
Komórki macierzyste odbudowały zniszczone w wyniku zawału części mięśnia sercowego. O wynikach swych badań amerykańscy naukowcy piszą w medycznym tygodniku "Lancet".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstał komputerowy model całego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 14:49
Po raz pierwszy w historii. Można na nim sprawdzać, jak organizm reaguje na różne czynniki. Kto wie, może to przyszłość testów klinicznych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzięki komórkom macierzystym oszukamy śmierć?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 11:55
Naturalny mechanizm apoptozy to zegar, który w pewnej chwili mówi: zrobiłeś swoje, teraz czas umrzeć. Czy naukowcom uda się go powstrzymać?
rozwiń zwiń