X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Jest już publikacja naukowa o bozonie Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 16:30
Dwa miesiące temu cały świat z zapartym tchem obserwował konferencję naukową, na której fizycy z CERN ogłosili, że odkryli cząstkę, która zachowuje się jak poszukiwany od dawna bozon Higgsa. Właśnie ukazała się naukowa, recenzowana publikacja na ten temat.
Jest już publikacja naukowa o bozonie Higgsa
Foto: fot. sxc.hu
Jest już publikacja naukowa o bozonie Higgsa
Dwa miesiące temu cały świat z zapartym tchem obserwował kobferencję naukową, an której fizycy z CERN ogłosili, że odryli cząstkę, która zachowujme się jak poszukiwany od dawna bozon Higgsa. Właśnie ukazała się naukowa, recenzowana publikacja na ten temat.
To kończy proces ogłaszania odkrycia, jako że w świecie nauki to właśnie receznowane publikacje w spacjalistycznych czasopismach są oficjalnym stwierdzeniem, że coś dię odkryło lub stwierdziło.
Oba laboratoria, które poszukują bozonu, a zatem CMS i ATLAS, 4 lipca ogłosiły wspólnie, że w każdym z nich dokonano odkrycia istnienia nieznanej wcześniej cząstki o właściwościach takich, jakie ma mieć przeiwdywana teoretycznie "boska cząstka". To jedno z najważniejszych odkryć naukowych w historii, potwierdza, że Model Standrdowy dobrze opisuje rzeczywistość.
Dzisiaj (w poniedziałek) ich dane zostały oficjalnie opublikowane na łamach pisma Physics Letters B. Można je przeczytać tutaj i tutaj. na www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0370269312001852 oraz  www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0370269312008581 . 
Oczywiście, to tylko formalne zakończenie pierwszego etapu badań. Nadal pozostają wątpliwości, czy odkryta cząstka na pewno jest dokładnie tym bozonem, jakiego szukamy, czy też może jego sobowtórem lub nawet grupą cząstek. To wszystko mają wyjaśnić kolejne badania. - Odkrycia omówione w tych artykułach to ważny krok w naszej wiedzy - mówi rzeczniczka eksperymentu ATLAS Fabiola Gianotti. - To zwieńczenie ponad 20 lat wysiłków i badań. 
Kolejny etap badań nad fundamentami fizyki rozpoczyna się już dzisiaj w Krakowie, gdzie trwa konferencja "CERN Council Open Symposium on European Strategy for Particle Physics”, odbywająca się pod egidą European Strategy Preparatory Group. Konferencja jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie nauk fizycznych w ostatnich latach. Podczas kilkudniowych obrad prawie 500 wybitnych naukowców z całego świata (m.in. przewodniczący Rady CERN Michael Spiro, dyrektor CERN Rolf Heuer oraz jego zastępcy Sergio Bertolucci i Steve Myers ) podsumuje wyniki badań prowadzonych w CERN i innych europejskich ośrodkach fizyki i astrofizyki cząstek, a także wytyczy plany badawcze na najbliższe lata.

To kończy proces ogłaszania odkrycia, jako że w świecie nauki to właśnie recenzowane publikacje w specjalistycznych czasopismach są oficjalnym stwierdzeniem, że coś się odkryło.

Oba laboratoria, które poszukują bozonu, a zatem CMS i ATLAS, 4 lipca ogłosiły wspólnie, że w każdym z nich niezależnie od siebie dokonano odkrycia istnienia nieznanej wcześniej cząstki o właściwościach takich, jakie ma mieć przewidywana teoretycznie "boska cząstka". To jedno z najważniejszych odkryć naukowych w historii, potwierdza, że Model Standardowy dobrze opisuje rzeczywistość.

10 września ich dane zostały oficjalnie opublikowane na łamach pisma Physics Letters B. Można je przeczytać tutaj i tutaj

Oczywiście, to tylko formalne zakończenie pierwszego etapu badań. Nadal pozostają wątpliwości, czy nowo odkryta cząstka na pewno jest dokładnie tym bozonem, jakiego szukamy, czy też może jego sobowtórem lub nawet grupą cząstek. To wszystko mają wyjaśnić kolejne badania. - Odkrycia omówione w tych artykułach to ważny krok w naszej wiedzy - mówi rzeczniczka eksperymentu ATLAS Fabiola Gianotti. - To zwieńczenie ponad 20 lat wysiłków i badań. 

Kolejny etap badań nad fundamentami fizyki rozpoczyna się już w poniedziałek 10 września w Krakowie, gdzie trwa konferencja "CERN Council Open Symposium on European Strategy for Particle Physics”, odbywająca się pod egidą European Strategy Preparatory Group. Konferencja jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie nauk fizycznych w ostatnich latach. Podczas kilkudniowych obrad prawie 500 wybitnych naukowców z całego świata (m.in. przewodniczący Rady CERN Michael Spiro, dyrektor CERN Rolf Heuer oraz jego zastępcy Sergio Bertolucci i Steve Myers) podsumuje wyniki badań prowadzonych w CERN i innych europejskich ośrodkach fizyki i astrofizyki cząstek, a także wytyczy plany badawcze na najbliższe lata.

(ew)

Zobacz więcej na temat: CERN Kraków
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co po LHC?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 13:05
Przedstawiamy naukowe możliwości i trwające już prace nad nowymi zderzaczami cząstek. Jeszcze potężniejszymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef CERN: Mamy bozon. To kamień milowy w historii fizyki

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 09:00
Badacze z CERN podali wyniki swoich badań. Są ekscytujące! Co dokładnie znaleźli?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy na początku nowej drogi"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 08:00
Panie i panowie, chyba go mamy, prawda? Tak pytał powiedział na konferencji w Genewie dyrektor CERN Rolf Heuer. Zebrał gromkie owacje. Dlaczego odkrycie jest takie ważne? Wyjaśniają polscy fizycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CERN się myli? Boska cząstka może być sobowtórem

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 12:25
Tydzień temu świat oszalał na punkcie bozonu Higgsa. Ale naukowcy starają się chłodzić zbyt gorące nastroje. To może być zupełnie inna cząstka - mówią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CERN jeszcze bardziej pewny w sprawie Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 12:30
Badacze z CERN podali najnowsze wyniki poszukiwań bozonu Higgsa. Niektóre mają odchylenie standardowe 5.9 sigma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bozon Higgsa dla laików

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 00:02
- Odkrycie bozonu Higgsa to nie tylko jest najważniejsze odkrycie w fizyce w ostatnich latach, ale w pewnym stopniu największe odkrycie w nauce w ogóle - mówi dr Piotr Zalewski z Zakładu Fizyki Wysokich Energii Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
rozwiń zwiń