Nauka

Lek oczyści pamięć ze złych wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 13:45
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda ogłosili, że pracują nad specyfikiem, który podczas snu usunie z mózgu złe i traumatyczne wydarzenia.
Lek oczyści pamięć ze złych wspomnień
Foto: sxc.hu/CC
Lek oczyści pamięć ze złych wspomnień
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda ogłosili, że pracują nad lekiem, który w czasie snu usunie z mógu złe i traumatyczne wspomnienia.
Oczywiście, droga do miłych wspomnień na razie dotyczy gryzoni. Badaczom udało się już manipulować wspomnieniami szczurów. 
Podobne badania prowadzili wcześniej naukowcy z University of Puerto Rico. Za pomocą środków chemicznych udało im się skłonić szczury, aby zapomniały o swoich strachach. Nowy przełom, którego dokonano na Stanfordzie, polega na tym, że gryzonie zapomniały o nich podczas snu. 
Najpierw myszy wąchały jaśmin i za każdym razem, kiedy poczuły ten zapach, zdarzało im się coś niemiłego. Już następnego dnia okazało się, że kiedy tylko w powietrzu pojawił się subtelny aromat jaśminu, myszy były zestresowane i zastygały w przerażeniu. 
Część z nich była leczona konwencjonalnie - po pojawieniu się zapachu nie wydarzało się nic złego, co miało uspokoić gryzonie. Ale strach powracał, kiedy myszy przenoszone były do nowych, nieznanych wcześniej środowisk. 
Druga grupa myszy została poddana leczeniu chemicznemu. Lek blokował syntezę protein w mózgowym ciele migdałowatym, gdzie przetwarzane są „straszne” wspomnienia. Po dobrze przespanej nocy myszy nie kojarzyły jaśminu z nieprzyjemnościami, nawet w nowym środowisku.
Naukowcy mają nadzieję, że ich analizy pomogą kiedyś osobom cierpiącym na zespół stresu pourazowego. 

Oczywiście droga do miłych wspomnień na razie została otwarta tylko dla gryzoni.

Badaczom udało się już manipulować pamięcią szczurów. Podobne badania prowadzili wcześniej naukowcy z University of Puerto Rico. Za pomocą środków chemicznych skłonili oni szczury, aby zapomniały o swoich strachach. Przełom, którego dokonano na Uniwersytecie Stanforda, polega na tym, że gryzonie zapomniały o nich podczas snu. 

Najpierw myszy wąchały jaśmin i za każdym razem, kiedy poczuły ten zapach, zdarzało im się coś niemiłego. Już następnego dnia okazało się, że, kiedy tylko w powietrzu pojawia się ten subtelny aromat, myszy stają się zestresowane i zastygają w przerażeniu. 

Część z nich była leczona konwencjonalnie: po pojawieniu się zapachu nie wydarzało się nic złego, co miało uspokoić gryzonie. Ale strach powracał, kiedy myszy przenoszone były do nowych, nieznanych wcześniej środowisk. 

Druga grupa myszy została poddana leczeniu chemicznemu. Lek blokował syntezę protein w mózgowym ciele migdałowatym, gdzie przetwarzane są "straszne” wspomnienia. Po dobrze przespanej nocy myszy nie kojarzyły jaśminu z nieprzyjemnościami, nawet w nowym środowisku.

Naukowcy mają nadzieję, że ich analizy pomogą kiedyś osobom cierpiącym na zespół stresu pourazowego. 

(ew/Nature)

Zobacz więcej na temat: psychologia
Czytaj także

Stres kurczy mózg

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 11:35
Stresujące wydarzenia, takie jak utrata bliskiej osoby czy rozstanie z partnerem wpływają na kurczenie się istoty szarej mózgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noworodki intuicyjnie znają prawa fizyki

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 12:12
Choć wydawać by się mogło, że po urodzeniu jesteśmy bezbronnymi istotami, które tylko płaczą, śpią i jedzą, w rzeczywistości nasze mózgi są już wyposażone w intuicyjną wiedzę na temat grwaitacji czy stanów skupienia materii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózg uczy się podczas snu. Ale tylko zapachów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 16:50
Do tego zaskakującego wniosku doszli badacze z Weizmann Institute of Science w Izraelu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Manipulują snami szczurów. Wkrótce także ludzkimi!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 13:20
Badaczom z Massachusetts Institute of Technology udało "dostać się" do mózgów śpiących gryzoni...
rozwiń zwiń