X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Mały cud. Te drzewa pamiętają Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 11:40
Drzewa oliwne z ogrodu, w którym Jezus modlił się przed męką, rosną co najmniej od 900 lat, ale ich korzenie są dużo, dużo starsze...
Jerozolima
JerozolimaFoto: Or Hiltch, źr. Flickr, lic. CC
Drzewa w Ogrodzie Oliwnym żyją od czasów Chrystusa? 
Drzewa oliwne z ogrodu, w którym Jezus modlił się przed męką, rosną co najmniej od 900 lat, ale ich korzenie są dużo starsze...
Drzewa oliwne przetrwały całe wieki, ponieważ nie zaatakowały je nigdy żadne bakterie. Badania przeprowadzili naukowcy z włoskiego National Research Council (CNR) i różnych uniwersytetów z Półwyspu Apenińskiego. Udali się do Getsemani, aby zbadać rosnące tam drzewa oliwne. 
Analizie poddano trzy z ośmiu zdrowych drzewek (tylko zdrowe da się wydatować). Okazało się, że pochodzą z połowy XII wieku, ale ich podziemne korzenie są dużo starsze. - Te drzewa oliwne należą do najstarszyc znanych nam wciąż rosnących drzew liściastych - mówi Antonio Cimato z CNR, który kierował badaniami. 
Datowanie radiowęglowe wskazało na daty 1092, 1166 i 1198, a zatem czasy, kiedy  w tym miejscu pojawili się krzyżowcy i postanowili zbudować Bazylikę w Getsemani. Zdaniem badaczy, przybysze z Europy zmienili wygląd ogrodu. 
Botanicy od dawna wiedzą, że drzewo oliwne potrafi odrosnąć nawet po całkowitym wycięciu czy spaleniu. Wystarczy, że przetrwają korzenie lub że ktoś je przeszczepi w inne miejsce. 
Analizy DNA drzew wskazują, że kiedyś były jedną rośliną. - Wszystkie osiem drzew ma ten sam kod DNA, co znaczy, że są ‚biźniakami’, dziećmi jednej rośliny - wyjaśnia Cimato. Ale to oznacza, że ktoś je tutaj rozszczepił, zapewne krzyżowcy. To oni mogli rozmnożyć oryginalnego właściciela korzeni, z których potem wyrosły nowe drzewka.
Dlaczego jednak zdecydowali się rozmnożyć to a nie inne drzewo? Być może wierzyli, że jest to drzewo z Eangelii Łukasza, pod którym Jezus pocił się krwią. To pytanie, niestety, pozotanie bez odpowiedzi. 
Pomimo wielu 900 lat drzewa z Getsemani są w świetnym stanie. Zanieczyszczenie powietrza i bakterie w ogóle się ich nie imają. Ogórd wydaje się dla nich nieprzepuszczalny. - Nazwałbym to małym cudem - mówi Cimato.

Drzewa oliwne przetrwały całe wieki, ponieważ nie zaatakowały je nigdy żadne bakterie. Badania przeprowadzili naukowcy z włoskiego National Research Council (CNR) i różnych uniwersytetów z Półwyspu Apenińskiego. Udali się do Getsemani, aby zbadać rosnące tam drzewa oliwne. 

Analizie poddano trzy z ośmiu zdrowych drzewek (tylko zdrowe da się wydatować). Okazało się, że pochodzą z połowy XII wieku, ale ich podziemne korzenie są dużo starsze. - Te drzewa oliwne należą do najstarszych znanych nam wciąż rosnących drzew liściastych - mówi Antonio Cimato z CNR, który kierował badaniami. 

Datowanie radiowęglowe pni wskazało na daty 1092, 1166 i 1198, a zatem czasy, kiedy  w tym miejscu pojawili się krzyżowcy i postanowili zbudować Bazylikę w Getsemani. Zdaniem badaczy, przybysze z Europy zmienili także wygląd ogrodu, m.in. zasadzili nowe drzewa. 

Botanicy od dawna wiedzą, że drzewo oliwne potrafi odrosnąć nawet po całkowitym wycięciu czy spaleniu. Wystarczy, że przetrwają korzenie lub że ktoś je przeszczepi w inne miejsce. 

Analizy DNA drzew wskazują, że kiedyś były jedną rośliną. - Wszystkie osiem drzew ma ten sam kod DNA, co znaczy, że są 'bliźniakami’, dziećmi jednej rośliny - wyjaśnia Cimato. Ale to oznacza, że ktoś je tutaj rozszczepił, zapewne krzyżowcy. To oni mogli rozmnożyć oryginalnego właściciela korzeni, z których potem wyrosły nowe drzewka.

Dlaczego jednak zdecydowali się rozmnożyć to a nie inne drzewo? Być może wierzyli, że jest to drzewo z Ewangelii Łukasza, pod którym Jezus pocił się krwią. Pytanie, czy to rzeczywiście ono, niestety, pozostanie bez odpowiedzi.

Pomimo swoich 900 lat drzewa z Getsemani są w świetnym stanie. Zanieczyszczenie powietrza i bakterie w ogóle się ich nie imają. Ogród wydaje się dla nich nieprzepuszczalny. - Nazwałbym to małym cudem - mówi Cimato.

(ew/Discovery.com)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

To nie Herod zbudował Ścianę Płaczu?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 20:04
Archeologia podważa datowanie jednego z najświętszych miejsc judaizmu. Kiedy powstał mur, który dzisiaj jest Ścianą Płaczu, Herod już nie żył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerozolima: pieczęć z czasów Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 11:11
Podczas wykopalisk prowadzonych we Wschodniej Jerozolimie archeolodzy odkryli unikalną pieczęć, związaną prawdopodobnie z rytuałami religijnymi w Świątyni Jerozolimskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerozolima: znaleźli zbiornik z okresu Pierwszej Świątyni

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 15:00
Archeolodzy znaleźli starożytny zbiornik, który mieścił nawet 250 m2 wody. Prawdopodobnie używali go starożytni pielgrzymi, którzy przybywali do słynnej Świątyni Jerozolimskiej.
rozwiń zwiń