Nauka

Archeologiczna sensacja: druga osada Wikingów za Atlantykiem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 20:00
Archeolodzy mówią o odkryciu śladów drugiej osady wikingów w Ameryce Północnej. W badaniach pomogły im zdjęcia satelitarne.
Audio
  • Archeologiczna sensacja: osada Wikingów w Kanadzie - IAR, Rafał Motriuk
Archeologiczna sensacja: druga osada Wikingów za Atlantykiem
Foto: FLICKr/ Hans Splinter

Najnowsze znalezisko archeologiczne w Ameryce Północnej pozwała przypuszczać, że nasza dotychczasowa wiedza o tym, jak daleko od Europy dotarli wikingowie, jest niepełna. Na wyspie Nowa Fundlandia we wschodniej Kanadzie odkryto pozostałości średniowiecznej osady, zbudowanej prawdopodobnie przez przybyszy ze Skandynawii. Jeśli informacje potwierdzą się, będzie to oznaczało, że wikingowie dotarli jeszcze dalej na zachód niż sądzono do tej pory.

Z odkrycia już cieszy się profesor archeologii na uniwersytecie w Uppsali, Neil Price. Jak powiedział szwedzkiemu radiu publicznemu, byłaby to prawdziwa sensacja. Naukowcy od lat spierają się bowiem o to, jak daleko dotarli wikingowie w czasie swoich wypraw do Ameryki Północnej. Niektórzy sądzą, że byli tam, gdzie dzisiaj leży Quebec, inni - że nawet w okolice dzisiejszego Nowego Jorku.

Najnowsze odkrycie - o ile się potwierdzi - dowodziłoby, że wikingowie opłynęli całą Nową Fundlandię.

Najnowsze odkrycie byłoby dopiero drugim tego rodzaju w Ameryce Północnej. Do tej pory odkryto bowiem tylko jedną taką osadę - L'Anse aux Meadows na kanadyjskiej wyspie Nowa Fundlandia. W 1960 roku norwescy podróżnicy Helge i Anne Ingstad odkryli tam pozostałości osady wikingów pochodzące z 1100 roku. Potwierdziła się tym samym teoria, że wikingowie docierali do północno-wschodnich wybrzeży Ameryki na długo przed wyprawą Krzysztofa Kolumba.

Ale brytyjskich i amerykańskich archeologów zafascynowały ludowe podania o innych takich osadach.

Badacze w swym oświadczeniu piszą, że zdjęcia satelitarne i wykopaliska wstępnie potwierdzają: na Nowej Fundlandii prawdopodobnie jest druga taka osada. Odkrycie jest jeszcze nieoficjalne. 

Szczegóły mają być ujawnione w filmie dokumentalnym, który nadadzą w przyszłym tygodniu publiczne telewizje BBC i PBS.

(IAR)

Czytaj także

Tajemnicza komora w grobie Tutenchamona. Grób królowej Nefertiti?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 22:22
Naukowcy mówią, że być może natrafili na ślad prastarego grobowca egipskiej królowej Nefertiti, znanej także jako Nefretete. Jej miejsce pochówku miałoby się znajdować się w Egipcie, w słynnej Dolinie Królów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epoka kamienia. Pierwsi ciekawscy na ziemiach polskich

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 09:30
Pojawili się tu, gdy tylko zaczął wycofywać się lądolód. - Uwolnione zostały ogromne połacie Niżu Europejskiego i na te dziewicze obszary ok. 15-14 tys lat temu wkraczają zupełnie nowi mieszkańcy - opowiada dr Michał Przeździecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nakum znów odsłania swoje tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 17:27
- Już w roku 2012 spodziewaliśmy się, że w jednej z piramid może być coś istotnego. Niedawno, pod posadzką wapienną komnaty świątynnej, natrafiliśmy tam na bardzo bogato wyposażony pochówek z około VI wieku n.e., niezrabowany, który interpretujemy jako miejsce wiecznego spoczynku jednego z władców Nakum - mówi dr Jarosław Źrałka.
rozwiń zwiń