Nauka

Ranking uniwersytetów aktywnych w sieci. Słabe wyniki Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 18:00
"Webometrics Ranking of World Universities": Tylko cztery polskie uczelnie znalazły się wśród 500 najbardziej widocznych w internecie szkół wyższych na świecie.
Ranking uniwersytetów aktywnych w sieci. Słabe wyniki Polaków
Foto: Glow Images/East News

 

Tylko cztery polskie uczelnie znalazły się wśród 500 najbardziej widocznych w internecie szkół wyższych na świecie - wynika z najnowszej edycji rankingu "Webometrics Ranking of World Universities". Najlepsza w zestawieniu polska uczelnia - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - jest na miejscu 250.
Ranking „Webometrics Ranking of World Universities” obejmuje ponad 20 tys. szkół wyższych z całego świata, w tym ponad 455 uczelni polskich.
Z krajowych szkół wyższych najwyższą, 250. pozycję, uzyskał Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM), który przez ostatni rok awansował aż o 294 oczka. Wśród najwyżej notowanych 500 uczelni znalazły się również Uniwersytet Jagielloński (299. miejsce), Uniwersytet Warszawski (335. miejsce), a także Akademia Górniczo-Hutnicza (353. miejsce).
W pierwszym tysiącu uczelni znalazło się w sumie 12 uczelni z Polski. (dodatkowo Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Łódzki i Politechnika Krakowska).
Najlepsze w rankingu okazały się, jak zwykle, uczelnie amerykańskie. Najlepszy był Harvard, za nim MIT, a na trzecim miejscu - Stanford. W top 500 uczelni na świecie aż 143 szkoły wyższe są ze Stanów Zjednoczonych. W Europie najlepszy był Oksford (17. miejsce) i Cambridge (18. miejsce). UAM w Europie był 97.
Światowy Ranking Uczelni Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku przez CSIC (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas) - Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. W zestawieniu nacisk kładziony jest przede wszystkim na komunikację uczelni za pośrednictwem internetu. W rankingu nie są więc analizowane osiągnięcia naukowe, ale bazuje się raczej na materiałach udostępnianych w internecie przez poszczególne uczelnie.
Pod uwagę są brane m.in. wpływ uczelni (impact), a więc to, jak chętnie inne strony przekierowują do treści na stronie uczelni, obecność (presence), a więc liczba podstron w domenie przynależnej danej uczelni, otwartość (openness) - liczbę dokumentów (np. doc, pdf) udostępnianych na stronach, a także doskonałość (excellence), czyli np. udział uczelni w najczęściej cytowanych publikacjach naukowych. Twórcy rankingu zastrzegają, że w różnych edycjach sposób oceniania uczelni może się zmieniać.
Szczegółowe dane znajdują się na stronie: www.webometrics.info

Najlepsza w zestawieniu polska uczelnia to Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uplasował się na miejscu 250.

Ranking „Webometrics Ranking of World Universities” obejmuje ponad 20 tys. szkół wyższych z całego świata, w tym ponad 455 uczelni polskich. Wśród najwyżej notowanych 500 uczelni znalazły się również Uniwersytet Jagielloński (299. miejsce), Uniwersytet Warszawski (335. miejsce), a także Akademia Górniczo-Hutnicza (353. miejsce).

W pierwszym tysiącu uczelni znalazło się w sumie 12 uczelni z Polski. (dodatkowo Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Łódzki i Politechnika Krakowska).

Najlepsze w rankingu okazały się, jak zwykle, uczelnie amerykańskie. Najlepszy był Harvard, za nim MIT, a na trzecim miejscu - Stanford.

W zestawieniu nacisk kładziony jest przede wszystkim na komunikację uczelni za pośrednictwem internetu. W rankingu nie są więc analizowane osiągnięcia naukowe, co powinno ułatwić zadanie mniejszym ośrodkom. Bazuje się raczej na materiałach udostępnianych w internecie przez poszczególne uczelnie, np. liczbie dokumentów (np. doc, pdf) udostępnianych na stronach.

Szczegółowe dane znajdują się na stronie: www.webometrics.info

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Czytaj także

Warszawska SGH szóstą biznesową uczelnią świata

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 12:00
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie znalazła się na 6. miejscu na świecie, a 2. w Europie w rankingu Webometrics – Ranking Web of Business Schools.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest już internetowy ranking uniwersytetów z 70 krajów świata

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 15:17
Komisja Europejska uruchomiła "U-Multirank" internetową bazę informacji dla przyszłych studentów. Zawiera on informacje z 850 uczelni na świecie, w tym około 30 z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc w grach komputerowych zwiększa moralną wrażliwość?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 14:46
Tak utrzymuje amerykański uczony Matthew Grizzard, który badał poczucie winy u wielbicieli gier.
rozwiń zwiń