Nauka

Dwa nowe satelity Galileo wyniesione w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 16:12
Rakieta, która wyniosła satelity Doresa i Milena, wystartowała o godz. 14.27 (czasu środkowoeuropejskiego) z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej.
Audio
  • Dwa nowe satelity Galileo wyniesione w kosmos. Relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR)
Satelita systemu Galileo
Satelita systemu GalileoFoto: Komisja Europejska

Doresa i Milena (imiona uczennic - laureatek specjalnego unijnego konkursu rysunkowego) dołączą do czterech satelitów, które już znajdują się na orbicie.

- Są one częścią konstelacji Galileo, która w przyszłości będzie liczyć 30 satelitów. To wyjątkowy program dla Europy - powiedział Jean-Jacques Dordain, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Początkowo operacja miała zostać przeprowadzona w czwartek, ale z uwagi na złą pogodę została przeniesiona na piątek.
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl>>>

Unijny program nawigacji satelitarnej Galileo nazywany jest "Europejskim GPS-em", choć - jak podkreśla Komisja Europejska - będzie on przekazywał jeszcze bardziej precyzyjne i wiarygodne dane niż system amerykański.

Te dane będą mogły być wykorzystywane w samochodowych urządzeniach nawigacyjnych, telefonach komórkowych, czy w systemach bezpieczeństwa w transporcie drogowym i kolejowym.
Bruksela zauważa, że rozwój programu to szansa nie tylko dla firm obsługujących infrastrukturę kosmiczną , ale także dla autorów nowatorskich aplikacji, producentów sprzętu czy dostawców usług wymagających niezawodności.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk

''

Czytaj także

Galileusz. Astronom niesłusznie potępiony

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 05:30
- Polemice z Galileuszem nadano w sposób niespodziewany charakter religijny. Astronom zdaniem uczonych kościelnych wkroczył na zastrzeżone tereny refleksji teologicznej - mówił ks. prof. Jan Sochoń. 21 lutego 1632 roku Galileusz opublikował "Dialog o dwóch najważniejszych systemach świata: ptolemeuszowym i kopernikowym".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galileo Galilei - geniusz bez szkoły

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 10:00
Był jednym z najbardziej błyskotliwych umysłów swej epoki. Swoimi odkryciami mógłby obdzielić kilku uczonych. W radiowej Jedynce przypomnieliśmy postać Galileusza - wielkiego włoskiego astronoma, fizyka i matematyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inżyniera kosmicza. Pierwsze takie studia w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 20:52
Senat Uniwersytetu Zielonogórskiego powołał nowy kierunek: inżynierię kosmiczną.To pierwsze takie studia w Polsce z autorskim programem kształcenia. Dla kandydatów przygotowano 40 miejsc. O tym czy Polska zamierza budować przemysł kosmiczny, z profesorem Zbigniewem Kłosem z Centrum Badań Kosmicznych, rozmawiała Aleksandra Tycner.
rozwiń zwiń