Nauka

Nowe ogniwa słoneczne z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 01:00
Nowoczesne, polskie ogniwa słoneczne mogą znacznie obniżyć koszt energii ze słońca. Mówi o tym wynalazczyni Olga Malinkiewicz, która dziś w Warszawie, w Ministerstwie Gospodarki podpisuje umowę z japońskim inwestorem Hideo Sawadą. Projekt wspiera spółka skarbu państwa - ARP Venture.
Audio
  • Nowe ogniwa słoneczne z Polski? - Rafał Motriuk / IAR
Instalacja paneli słonecznych
Instalacja paneli słonecznychFoto: Glow Images/East News

Fizyk i obecnie dyrektor technologiczna firmy Saule Technologies, Olga Malinkiewicz, opracowała nową metodę produkcji ogniw słonecznych do wytwarzania elektryczności. Jak zapewnia IAR, technologia jest potwierdzona; wyniki badań opublikował nawet prestiżowy tygodnik „Nature”. Ogniwa - produkowane na bazie tak zwanego perowskitu - mają być lekkie, częściowo przezroczyste i bardzo wydajne.

- Po raz pierwszy w historii koszt wytworzenia energii ze źródeł kopalnych zrównuje się z kosztem energii z paliw kopalnych - uważa Malinkiewicz. Jeśli tak rzeczywiście jest, to jest to nowość, bo do tej pory elektryczność ze słońca uchodziła za jedną z najdroższych. Dzięki japońskiej inwestycji, w Polsce ma powstać pierwsza fabryka nowoczesnych ogniw. Projekt wspiera finansowo Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Saule Technologies to nie jedyna firma zajmująca się tymi technologiami; zajmują się nimi na przykład eksperci z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Sceptycy mówią, że ogniwa słoneczne nowej generacji mogą być mniej trwałe, niż tradycyjne.

(IAR)

Czytaj także

Czym jest bezpieczeństwo energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 15:33
- Przyszłość należy do energetyki odnawialnej - mówiła Kamila Promińska, autorka książki traktującej m.in. o bezpieczeństwie energetycznym UE w zderzeniu z Rosją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oto największa elektrownia słoneczna świata

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 22:22
W południowej Kalifornii otwarto największa na świecie elektrownię słoneczną. Energia, jaka zostanie w niej wytworzona, wystarczy do zaspokojenia potrzeb dużego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bielinek kapustnik pomoże panelom słonecznym

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 19:00
Ogrodowy szkodnik może stać się inspiracją dla konstrukcji paneli słonecznych. Naukowcy z Wielkiej Brytanii docenili rolę białego motyla - bielinka kapustnika.
rozwiń zwiń