X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Inżynier: budowa Gwiazd Śmierci nieopłacalna

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 22:22
Budowa dwóch fikcyjnych kosmicznych baz, tak zwanych Gwiazd Śmierci z filmowych „Gwiezdnych Wojen” byłaby niesłychanie kosztowna, a ich zniszczenie byłoby katastrofalne dla gospodarki całej galaktyki.
Audio
  • Gwiazdy Śmierci poważnym obciążeniem dla galaktycznego budżetu - IAR, Rafał Motriuk
W obsadzie najnowszej części Gwiezdnych wojen występują m.in. Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, a także Daisy Ridley
W obsadzie najnowszej części "Gwiezdnych wojen" występują m.in. Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, a także Daisy RidleyFoto: mat. pras./plakat promocyjny

Najnowsze wyliczenia przedstawił specjalista od ryzyka i inżynierii profesor Zachary Feinsteinz Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis.

Zdaniem profesora budowa dwóch Gwiazd Śmierci kosztowałaby 419 trylionów dolarów. To ponad pięć milionów razy więcej niż wynosi roczny dochód światowej gospodarki - tej prawdziwej ziemskiej. W wyliczeniach wzięto pod uwagę ziemskie ceny stali, technologie stosowane w najnowszych lotniskowcach oraz projekt budowy pierwszych amerykańskich bomb atomowych.

Koszt Gwiazd Śmierci byłby niewielką częścią gigantycznego budżetu galaktycznego Imperium, ale ich zniszczenie przez rebeliantów miałoby poważne konsekwencje. Po upadku Imperium banki miałby poważne problemy, bez centralnego rządu galaktyczna gospodarka runęłaby, panika miałaby astronomiczne rozmiary.

Feinstein twierdzi w pracy opublikowanej w naukowym portalu arXiv, że sytuację mogliby uratować rebelianci zapewniając galaktyce finansowanie, ale nie byłoby ich na to stać.

(IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polscy studenci światowymi liderami w konstrukcji łazików

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 23:29
Do zawodów University Rover Challenge zgłosiły się 44 zespoły, a zaklasyfikowały się 23. - Polska przoduje wśród światowych reprezentacji, jeśli chodzi o konstrukcje łazików - mówi student Tomasz Miś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdyby Ziemia się zatrzymała, a doba trwała miesiąc

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 02:24
Inspiracją do tego typu rozważań jest bestseller z gatunku non-fiction Randalla Munroe "What if? A co gdyby?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postęp, który gwarantują głupie pytania

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 03:43
- Często pytania, które brzmią jako śmieszne lub głupie, okazują się bardzo głębokie i prowadzą do oszałamiającego postępu naukowego - mówi dr hab. Andrzej Dragan, fizyk.
rozwiń zwiń