Nauka

LHC nieczynne

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2008 18:51
W akceleratorze cząstek doszło do wycieku helu.

Najpotężniejszy zderzacz cząstek elementarnych, LHC, będzie zamknięty co najmniej przez najbliższe dwa miesiące. Jak poinformował CERN, w piątek w akceleratorze cząstek doszło do wycieku helu.

 

- W czasie testu miała miejsce poważna usterka. Część podzespołów Wielkiego Zderzacza Hadronów będzie musiała zostać naprawiona – poinformował James Gillies, przedstawiciel CERN.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych podała w oświadczeniu, że błąd wystąpił w piątek po południu. W wyniku zdarzenia nastąpił „duży wyciek helu do tunelu LHC”.

- Wstępne śledztwo wskazuje, że najbardziej prawdopodobną przyczyną problemu było wadliwe połączenie elektryczne między dwoma magnesami, które mogło stopić się na skutek przepływu bardzo wysokiego napięcia. Wszystko to doprowadziło do kolejnych uszkodzeń mechanicznych – wyjaśnia Gillies.

Rezultatem całego problemu może być wstrzymanie pracy LHC aż do początku roku 2009. Być może nie uda się już uruchomić akceleratora przed jego zimowym wyłączeniem. Wyłączenie urządzenia na zimę zaplanowano już wcześniej, by zmniejszyć koszty zasilania.

To miały być ostatnie testy podzespołów LHC, po poprzedniej usterce. Jak mówi Gillies, w zderzaczu cząstek istnieje naprawdę wiele połączeń i kabli. Wszystkie one muszą być zbudowane bardzo dokładnie i precyzyjnie, tak aby nie straciły właściwości nadprzewodnictwa. Właśnie teraz problemy wynikają z tego, że jedno z połączeń straciło nadprzewodzące właściwości.

Nadprzewodnictwo to zjawisko, które może występować w niektórych metalach, w bardzo niskich temperaturach. Jest cechą przewodników elektrycznych - ich rezystancja jest wtedy równa zeru. Zyskując zdolność przewodzenia prądu elektrycznego bez oporu, gigantyczne elektromagnesy LHC mogą pracować zdecydowanie wydajniej.

  

pz / physorg.com

Zobacz więcej na temat: CERN
Czytaj także

LHC działa "lepiej niż sie spodziewano"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 13:03
Europejscy naukowcy są zachwyceni - LHC nareszcie działa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co po LHC?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 13:05
Przedstawiamy naukowe możliwości i trwające już prace nad nowymi zderzaczami cząstek. Jeszcze potężniejszymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zielone światło dla LHC. Badania nie zniszczą Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 15:51
Niemiecki trybunał konstytucyjny odrzucił argumentację pewnej Niemki, która domagała się od rządu swego kraju doprowadzenia do wstrzymania eksperymentów z Wielkim Zderzaczem Hadronów koło Genewy, twierdząc, że zniszczą one Ziemię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Padnie rekord w LHC

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 09:52
Tym razem naukowcy chcą osiągnąć energię 3,5 teraelektronowoltów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

LHC: Wyścig z czasem

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2009 13:00
Pierwszy artykuł o wynikach badań LHC trafił do prasy naukowej kilka dni po uruchomieniu Zderzacza.
rozwiń zwiń