Nauka

Drożdżowe rodowody piwa

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2008 13:34
Gatunki piw to efekt inżynierii genetycznej, dokonywanej nieświadomie przez dawnych browarników.

Znane w Europie gatunki piw to efekt inżynierii genetycznej, dokonywanej nieświadomie przez dawnych browarników.

 

W wiekach średnich, kiedy woda często była brudna, alkohol, w tym piwo, były codziennymi napojami, obecnymi na stole przy posiłkach. Browarnicy bardzo dbali o jego smak i wygląd. Dziś, dzięki badaniom genetycznym, naukowcom udało się prześledzić historię złocistego trunku, poprzez dzieje gatunków drożdży, których używano do produkcji piwa.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, stosując hybrydyzację nici DNA drożdży, prześledzili proces ich rozmnażania. Przebadali 17 różnych łańcuchów DNA drożdży z browarów w Europie i USA, używanych do produkcji piwa lager. Użyli w tym celu specjalnie przygotowanych mikrołańcuchów, które wchodziły w relacje z badanymi szczepami drożdzy. Dzięki obserwacji, genetycy ustalili, że hybrydyzacja łańcuchów DNA dokonywała się nie raz, ale dwa razy. Mutacja drożdży, jaka powstała w jej wyniku odpowiada za unikalny wygląd i smak lagera.

Ten sam proces zastosowali bezwiednie średniowieczni browarnicy z Bawarii. Ciemne i nieco mętne piwo ale, które wówczas popijano przestało odpowiadać oczekiwaniom smakowym piwoszy. Zastanawiano się wówczas czy piwo nie powstaje w warunkach zbyt ciepłych. Ważenie piwa przesunięto więc na porę zimową. W efekcie powstało jasne, klarowne piwo o delikatnym smaku – lager. Stało się tak dlatego, że używane w kolejnych procesach fermentacyjnych drożdże, dzięki mutacjom genetycznym, zmieniały swoje właściwości. Jak przebiegał ten proces, odkryli właśnie badacze z Uniwersytetu Stanforda.

Dzięki badaniom możliwe stało się też ustalenie „rodowodów” poszczególnych browarów. Okazuje się, ze piwa czeskie i duński Carlsberg są bliskimi krewnymi (dzięki związkom drożdży, na bazie których powstały). W holenderskich browarach warzy się już inna gałąź tej wielkiej rodziny. Ogromna większość zachodnich browarów ma jednak wspólnych rodziców – dwa gatunki drożdży, z których jeden powstał w średniowieczu w wyniku przeprowadzonej w warunkach naturalnych genetycznej manipulacji.

 

zk, physorg.com

Czytaj także

Festiwal piwa bez piwa

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2009 18:30
Wielką klapą zakończył sie doroczny festiwal piwa w brytyjskim hrabstwie Herefordshire. W połowie imprezy organizatorzy musieli ją zakończyć z powodu ... braku piwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety stworzyły piwo

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 13:05
Popularny złoty trunek powstał dzieki kobietom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwedzki przepis na hokejowy sukces: piwo

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 08:57
Trener szwedzkiej drużyny hokejowej Djurgarden wyjaśnił tajemnicę szybkiej regeneracji swoich zawodników przed każdym następnym meczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsze piwo świata

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 09:00
Jeden z amerykańskich uniwersytetów zgłosił autonomicznym władzom fińskich Wysp Alandzkich zainteresowanie najstarszym zachowanym piwem, którego są one posiadaczem.
rozwiń zwiń