X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Statystyki: roboty skuteczniejsze od chirurgów

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 00:01
Operacje przy użyciu robotów skracają pobyt chorego w szpitalu i zmniejszają ryzyko krwawień oraz zgonów, ale są droższe - wykazał raport opublikowany na łamach "Journal of Urology". Wykazano to na przykładzie zabiegów usunięcia nerek oraz prostaty.
Statystyki: roboty skuteczniejsze od chirurgów
Foto: sxc.hu

Roboty chirurgiczne są sterowane przez chirurgów za pośrednictwem konsoli podobnej do tej, jaka wykorzystywana jest w grach komputerowych. Są bardziej precyzyjne w skomplikowanych zabiegach niż ręce człowieka, nie trzęsą się. Dlatego powodują mniej powikłań, jeśli tylko są właściwie używane.

Główny autor raportu dr Jim Hu z Brigham and Women's Hospital w Bostonie twierdzi, że roboty dają większe możliwości niż powszechnie już stosowane laparoskopy. Obydwa zabiegi wykonywane są przez "dziurkę klucza", czyli przez jedno lub dwa nacięcia w powłoce brzusznej. Pole operacyjne jest podświetlane i obserwowane za pośrednictwem minikamery.

Różnica między obydwoma operacjami polega na tym, że laparoskopem bezpośrednio posługuje się chirurg. W przypadku robotów drobne narzędzia chirurgiczne znajdują się na końcu jego ramion. Są one nadzwyczaj precyzyjne, a ramiona mają większe stopnie swobody niż nadgarstek człowieka. Potwierdziły to badania porównawcze.

W przypadku operacji usunięcia prostaty wykonywanych przy użyciu laparoskopów lub robotów nie zdarzył się ani jeden zgon. W przypadku tradycyjnych zabiegów umierało dwóch chorych na 100 osób operowanych.Operacje przy użyciu robotów są jednak droższe. Z analiz w USA wynika, że usunięcie prostaty przy ich pomocy kosztuje średnio 10 tys. dolarów. Zabieg laparoskopowy jest o 700 dol. tańszy, a przy użyciu skalpela - o 1,1 tys. dol.Jeszcze droższe są operacje usunięcia nerek. Zabiegi z użyciem robotów kosztują 13,9 tys. dolarów. Laparoskopia jest o 2,7 tys. dol. tańsza, a operacja tradycyjna - o 1,3 tys. dolarów.

David Penson, chirurg z Vanderbilt University Medical Center, przestrzega przed nadmiernym optymizmem. Jego zdaniem potrzebny jest dłuższy okres obserwacji faktycznej skuteczności wykorzystania robotów chirurgicznych.

- Jeszcze niedawno przewidywano, że tradycyjna chirurgia powędruje do lamusa, szczególnie jeśli chodzi o operacje prostaty. Dziś okazuje się, że nowe techniki mają wiele zalet, ale nie jest ich aż tak dużo, jak się wydawało - podkreśla.

Zobacz więcej na temat: Boston medycyna USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roboty, które potrafią chodzić po piasku

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 19:20
Japońscy naukowcy zbudowali układ kroczący, który umożliwi humanoidalnemu robotowi poruszanie się po pustyni lub plaży – poinformowały magazyn „New Scientist” i portal Tohoku University.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą nas strzegli niebiańscy stróże

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 20:16
I nie chodzi tu aniołów, tylko o bezzałogowe latające roboty, które w niedalekiej przyszłości z wysokości będą patrolowały ulice naszych miast.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie diamentowe implanty mogą uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 08:53
Naukowcy z AGH zaprojektowali nowatorskie implanty kości twarzy i czaszki. Wynalazek został już zgłoszony do ochrony patentowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robot, który maluje portrety (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 12:56
A konkretnie: pomarańczowe ramię na wysięgniku. Niemieccy inżynierowie nauczyli go sztuki plastycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mechaniczny gepard bije rekordy prędkości (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 01:10
Jeśli są Państwo spragnieni informacji na temat wynalazków armii USA, mamy wiadomość. Robot-gepard produkcji DARPA pobił właśnie rekord prędkości dla robotów.
rozwiń zwiń