Nauka

Katowice stworzą własne Centrum Nauki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 11:00
W ciągu kilku najbliższych lat w Katowicach ma powstać Centrum Nauki Skłodowska-Curie.

Pomysłodawcy - przedstawiciele świata nauki i miejskie władze – oczywiście nie kryją, że inspiracją jest dla nich uruchomione niedawno warszawskie Centrum Nauki Kopernik

Prace przygotowawcze  już trwają. 14 lutego powołano do życia Katowickie Towarzystwo na rzecz Budowy Centrum Nauki Skłodowska-Curie. Założyciele stowarzyszenia, w skład którego weszli m.in. profesorowie śląskich uczelni, poinformowali o swych planach podczas konferencji prasowej. - Chcemy, żeby także na Śląsku, w ślad za stolicą, powstało takie centrum. Jego patronką będzie Polka, która dwa razy została wyróżniona Nagrodą Nobla – mówiła prof. Alicja Ratuszna z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

2011 jest Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Stąd między innymi pomysł na patronkę katowickiego Centrum. - Chcemy, by już w tym roku nasze prace zaowocowały konkretami - podkreślił rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Wiesław Banyś.

Prof. Ratuszna zaznaczyła, że na Śląsku, w regionie o bardzo dużym potencjale naukowym, Centrum Nauki pełniłoby istotną rolę popularyzacji nauki bez względu na wiek i zainteresowania odwiedzających. Założyciele Stowarzyszenia nie obawiają się zarzutu, że chcą skopiować warszawski obiekt. - Nie sądzę, że powinniśmy się obawiać takiej krytyki czy takiego postrzegania, jako że my z Centrum Nauki Kopernik bardzo blisko współpracujemy. Nie będziemy kopią, nie będziemy czymś mniejszym, gorszym, na pewno będziemy mieli swoją specyfikę - powiedział popularyzator nauki, dr Jerzy Jarosz.

Katowickie starania wspiera śląski architekt Jan Kubec, który projektował Centrum Nauki Kopernik. Według wstępnego założenia, Centrum powstanie na terenie dawnej kopalni Katowice. To część miasta, w której wkrótce powstaną inne sztandarowe inwestycje - nowy gmach Muzeum Śląskiego, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

Jak zapowiedział wiceprezydent Katowic Michał Luty, jeszcze w tym roku ma zostać powołana rada programowa, która określi jak Centrum Nauki ma wyglądać. W przyszłym powinien zostać rozstrzygnięty konkurs architektoniczny. Wtedy będzie można mówić o kosztach, choć już dziś mówi się o kilkuset milionach złotych (Centrum Nauki Kopernik kosztowało 365 mln zł).

Pytany o termin otwarcia Centrum wiceprezydent odpowiedział półżartem, że w 2016 roku, kiedy Katowice będą Europejską Stolicą Kultury (Katowice są jednym z miast ubiegających się o ten tytuł).

(ew/pap)

Czytaj także

Centrum Nauki Kopernik w liczbach

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 07:30
20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, 16 metrów wysokości, 454 eksponaty. Wszystko by Centrum Nauki Kopernika zachwyciło 450 tysięcy osób każdego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wielki wybuch" na inaugurację CNK

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 07:30
20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, 16 metrów wysokości, 454 eksponaty. Wszystko po to, by Centrum Nauki Kopernik zachwyciło 450 tysięcy osób każdego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kopernik" z atrakcjami - zobacz filmy i zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2010 15:00
Po "Wielkim Wybuchu" inaugurującym działalność Centrum Nauki Kopernik, jego drzwi są otwarte dla zwiedzających.
rozwiń zwiń