X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Naukowcy badają medyczne zastosowanie grzybów z Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 16:26
Białostoccy naukowcy utworzyli bank ekstraktów ponad 150 grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Badają ich potencjalne zastosowanie m.in. w leczeniu nowotworów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: agatchen/shutterstock.com

We wspólnym projekcie realizowanym przez Politechnikę Białostocką i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku pod uwagę brane są grzyby rosnące na drewnie martwych drzew lub na żywych drzewach. Bank ekstraktów grzybów znajduje się w Centrum Naukowo-Badawczym Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce.

Jak wskazała prodziekan ds. nauki tego wydziału dr Ewa Zapora, obecnie w banku znajduje się ponad 150 gatunków grzybów. Zwróciła uwagę, że w Puszczy Białowieskiej występuje ok. 1,7 tys. grzybów, z czego 190 to tzw. endemity, czyli grzyby znane tylko z jednej lokalizacji - terenów puszczy. Dodała, że część z nich także umieszczono w banku.

Grzyby, które znajdują się w banku, są dokładnie opisane. Pozyskano z nich ekstrakty, które mogą być wykorzystywane do dalszych badań.

Spektakularny efekt


Czytaj więcej:
fizyka nauka eksperyment FREE 1200_660.jpg
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Naukowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB badali m.in. właściwości korzeniowca sosnowego. Jest on bardzo powszechny w całej Polsce. Występuje na drzewach i powoduje ich chorobę, dlatego jest zwalczany przez leśników. 

- Z przeprowadzonych do tej pory badań wynika, że grzyb ten może mieć zastosowanie w leczeniu nowotworów jelita grubego - wyjaśniła kierownik zakłady farmakologii doświadczalnej UMB prof. Halina Car. - W zależności od użytego stężenia, ma spektakularny efekt hamowania wzrostu komórek nowotworowych - wytłumaczyła.

Badania wykazały zahamowanie rozwoju choroby nawet o 80 proc. - Nie stwierdzono też złego wpływu związków z grzyba na fizjologię komórek - podkreśliła.

Naukowcy uzyskali zgodę komisji etycznej ds. doświadczeń na zwierzętach na prowadzenie dalszych badań na myszach laboratoryjnych. - Okazało się, że nasze myszki mają się świetnie, żadna nie zmarła, wręcz odwrotnie - zaznaczyła prof. Car. Dodała, że komórki z chorobą cofały się, w zależności od podawanych dawek.

Ekspert przyznała, iż na razie nie wiadomo dokładnie, jaki związek pozyskany z grzybów daje efekt leczniczy. - Zbadanie składu grzybów jest wielkim problemem, ponieważ zwykle są to związki, których nie możemy znaleźć w bazach chemicznych, dostępnych na całym świecie. Wobec powyższego to jest olbrzymi potencjał, który tkwi w grzybach, które być może możemy wykorzystać nie tylko w kierunku nowotworów - oceniła.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA przyroda rośliny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po co ptakom kolorowe pióra?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 10:05
– Uroda piór bierze się z pewnych praktycznych przesłanek. Żeby zrozumieć, po co są te wszystkie barwy, trzeba zobaczyć ptaka w pełnej krasie w jego naturalnym środowisku – mówi wielbiciel naszych skrzydlatych przyjaciół dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego sarny nie lubią lasów?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 13:35
W jaki sposób wilki zmieniają biegi rzek i kształtują je na nowo? Czy to możliwe, by wszystkie żyjące na ziemi mrówki ważyły tyle samo co ludzie? Na te i inne pytania odpowiada Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego modrzew zrzuca igły na zimę?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 11:57
Na drodze ewolucji iglaki wypracowały mechanizmy, które pozwalają im radzić sobie z problemami związanymi z zimową aurą. Umiejętności tych nie posiadają drzewa liściaste i delikatne modrzewie.
rozwiń zwiń