Nauka

Naukowcy badają medyczne zastosowanie grzybów z Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 16:26
Białostoccy naukowcy utworzyli bank ekstraktów ponad 150 grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Badają ich potencjalne zastosowanie m.in. w leczeniu nowotworów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: agatchen/shutterstock.com

We wspólnym projekcie realizowanym przez Politechnikę Białostocką i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku pod uwagę brane są grzyby rosnące na drewnie martwych drzew lub na żywych drzewach. Bank ekstraktów grzybów znajduje się w Centrum Naukowo-Badawczym Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce.

Jak wskazała prodziekan ds. nauki tego wydziału dr Ewa Zapora, obecnie w banku znajduje się ponad 150 gatunków grzybów. Zwróciła uwagę, że w Puszczy Białowieskiej występuje ok. 1,7 tys. grzybów, z czego 190 to tzw. endemity, czyli grzyby znane tylko z jednej lokalizacji - terenów puszczy. Dodała, że część z nich także umieszczono w banku.

Grzyby, które znajdują się w banku, są dokładnie opisane. Pozyskano z nich ekstrakty, które mogą być wykorzystywane do dalszych badań.

Spektakularny efekt


Czytaj więcej:
fizyka nauka eksperyment FREE 1200_660.jpg
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Naukowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB badali m.in. właściwości korzeniowca sosnowego. Jest on bardzo powszechny w całej Polsce. Występuje na drzewach i powoduje ich chorobę, dlatego jest zwalczany przez leśników. 

- Z przeprowadzonych do tej pory badań wynika, że grzyb ten może mieć zastosowanie w leczeniu nowotworów jelita grubego - wyjaśniła kierownik zakłady farmakologii doświadczalnej UMB prof. Halina Car. - W zależności od użytego stężenia, ma spektakularny efekt hamowania wzrostu komórek nowotworowych - wytłumaczyła.

Badania wykazały zahamowanie rozwoju choroby nawet o 80 proc. - Nie stwierdzono też złego wpływu związków z grzyba na fizjologię komórek - podkreśliła.

Naukowcy uzyskali zgodę komisji etycznej ds. doświadczeń na zwierzętach na prowadzenie dalszych badań na myszach laboratoryjnych. - Okazało się, że nasze myszki mają się świetnie, żadna nie zmarła, wręcz odwrotnie - zaznaczyła prof. Car. Dodała, że komórki z chorobą cofały się, w zależności od podawanych dawek.

Ekspert przyznała, iż na razie nie wiadomo dokładnie, jaki związek pozyskany z grzybów daje efekt leczniczy. - Zbadanie składu grzybów jest wielkim problemem, ponieważ zwykle są to związki, których nie możemy znaleźć w bazach chemicznych, dostępnych na całym świecie. Wobec powyższego to jest olbrzymi potencjał, który tkwi w grzybach, które być może możemy wykorzystać nie tylko w kierunku nowotworów - oceniła.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA przyroda rośliny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po co ptakom kolorowe pióra?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 10:05
– Uroda piór bierze się z pewnych praktycznych przesłanek. Żeby zrozumieć, po co są te wszystkie barwy, trzeba zobaczyć ptaka w pełnej krasie w jego naturalnym środowisku – mówi wielbiciel naszych skrzydlatych przyjaciół dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego sarny nie lubią lasów?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 13:35
W jaki sposób wilki zmieniają biegi rzek i kształtują je na nowo? Czy to możliwe, by wszystkie żyjące na ziemi mrówki ważyły tyle samo co ludzie? Na te i inne pytania odpowiada Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego modrzew zrzuca igły na zimę?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 11:57
Na drodze ewolucji iglaki wypracowały mechanizmy, które pozwalają im radzić sobie z problemami związanymi z zimową aurą. Umiejętności tych nie posiadają drzewa liściaste i delikatne modrzewie.
rozwiń zwiń