Nauka

Naukowcy: leki przeciwbólowe szkodzą sercu

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 07:13
Kolejne badania naukowe potwierdzają: popularne środki przeciwbólowe mogą być szkodliwe dla serca. O wynikach swych badań kanadyjscy naukowcy piszą w "Brytyjskiej Gazecie Medycznej".
Audio
  • Leki przeciwbólowe szkodzą sercu. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Chodzi o leki zawierające takie substancje jak ibuprofen, diclofenac, celekoksyb czy naproxen. Należą one do grupy tak zwanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Zdaniem kanadyjskich badaczy, mogą one wyraźnie zwiększać ryzyko zawału serca - i to już w pierwszym miesiącu zażywania. Najbardziej zagrożone są osoby, które przyjmują duże dawki. Średnio ryzyko jest podwyższone o 20 do 50 procent.

Naukowcy z dwóch kanadyjskich uniwersytetów przebadali łącznie dane pochodzące od ponad 440 tysięcy ludzi. Jest to trzecie opublikowane w ostatnich miesiącach badanie, którego autorzy sugerują, by zaostrzyć kontrolę sprzedaży niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub przynajmniej zalecić stosowanie ich z umiarem.

kh

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna zdrowie serce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hiperurykemia. Niszczy serce, a mało kto wie, że jest na nią chory

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 20:34
- Hiperurykemii, czyli zwiększonemu stężeniu kwasu moczowego we krwi sprzyja wiek i częściej dotyka osób z nadciśnieniem tętniczym, chorobą nerek, otyłością i cukrzycą - mówi w radiowej Jedynce prof. Krystyna Widecka.
rozwiń zwiń