X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Mała skrzynka pomoże w walce z Alzheimerem

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 20:27
Choroba Alzheimera jest jednym z tych schorzeń, których współczesna nauka nie jest w stanie skutecznie leczyć. Możemy jedynie trochę oddalać w czasie jej nieuchronne skutki. Technologia opracowana przez Queensland Brain Institute z Australii, może dać medycynie potężny oręż do walki z chorobą.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Istnieją dwie najpopularniejsze hipotezy dotyczące przyczyn choroby Alzheimera.
Jedna z nich wiąże schorzenie z obecnością tak zwanych białek tau, których odnogi zaczynają w mózgu łączyć się ze sobą tworząc splątane nici, co najpierw zakłóca pracę neuronu, a potem powoduje jego śmierć. 


Prawidłowa i nieprawidłowa budowa neuronu Prawidłowa i nieprawidłowa budowa neuronu

Druga hipoteza wiąże otępienie z zaleganiem na zewnątrz neuronów amyloidu, szkodliwego białka przypominającego skrobię. Złogi wpływają na synapsy, czyli miejsce łączenia jednej komórki nerwowej z drugą zakłócając i w końcu uniemożliwiając komunikację między nimi. Ta sama substancja odpowiedzialna jest za zwiększone ryzyko mikrowylewów, które w znaczący sposób przyspieszają otępienie.


Złogi amyloidu zakłócają pracę neuronów Złogi amyloidu zakłócają pracę neuronów

Nowa metoda wynaleziona przez naukowców z antypodów uderza w jedną i drugą przyczynę choroby. Słowa „uderza” użyłem nieprzypadkowo. Nowa technologia to po prostu fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości, czyli mówiąc prościej- ultradźwięki. To ta sama metoda, jakiej używa się w badaniach USG.  

Do eksperymentu uczeni wybrali podstarzałe myszy mające objawy demencji. Wiek gryzoni odpowiadał ludzkiemu przedziałowi od 80 do 90 lat. Badacze najpierw podali zwierzętom dożylnie mikrobąbelki, które w normalnych warunkach nie powodują żadnych szkód w organizmie, bo ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary nie zakłócają pracy serca.

Następnie, do głów otępiałych gryzoni przystawiono głowicę emitującą ultradźwięki. W miejscu aplikacji, bąbelki zaczęły pękać, pokonując barierę krew- mózg i rozbijając złogi amyloidu w głowach mysich seniorów. Spowodowało to natychmiastową poprawę funkcjonowania zwierzęcych mózgów. Poprawę mierzoną obiektywnie w testach pamięci i orientacji przestrzennej.

Technologia, mimo że brzmi dziwnie i nawet groźnie, nie powoduje skutków ubocznych w delikatnych, małych mózgach starych myszy, będzie ją więc można już niedługo testować na ludziach- twierdzi profesor Jurgen Gotz z australijskiego instytutu. Co więcej, dzięki tej metodzie, badacze zmniejszyli u myszy ilość splątanych białek tau, czyli drugiej substancji odpowiedzialnej za Alzheimera. Mikrobąbelki i ultradźwięki w połączeniu z podaniem specyficznych przeciwciał, wzmacniają efekt tych ostatnich. A to dlatego, że nowy wynalazek pozwala na skuteczne pokonanie bariery krew-mózg. To właśnie szczelność tej bariery powodowała, że farmakologiczne leczenie Alzheimera było tak nieskuteczne. Upraszczając sprawę: ultradźwięki powodują wibracje, które w połączeniu z uwalniającymi się z żył bąbelkami, kruszą złogi amyloidu i splątanych białek tau. Dodatkowo cały proces pomaga dotrzeć do tkanki nerwowej lekarstwom, które w innych okolicznościach by do niej nie dotarły.

Naukowcy dostali niedawno równowartość amerykańskich 10 milionów dolarów od australijskiego rządu na dalsze badania. Pozwoli to na przejście do testów na ludziach już w 2019 roku. Ostatecznym celem Australijczyków, jest skonstruowanie niedrogiego, przenośnego urządzenia, które pomoże leczyć a we wczesnej fazie nawet zapobiegać chorobie Alzheimera. A ja mam nadzieję już za rok napisać o pomyślnym wyniki tych testów i zapoczątkowania  masowej produkcji małej skrzyneczki leczącej Alzheimera. Czego sobie i Wam życzę. 

Michał Migała

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Być może nadchodzi przełom w walce z podstępną chorobą

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 22:03
Przy odrobinie szczęścia, wielu z nas dożyje starości. Jedną z najpoważniejszych przypadłości wieku podeszłego, jest choroba Alzheimera. Prawdopodobieństwo zapadnięcia na nią, powoli acz nieustępliwie, zwiększa się wraz z wiekiem.  
rozwiń zwiń