X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Kolejne planety odkryte poza Układem Słonecznym

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 18:44
Jak informuje toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika, jego astronomowie z kolegami z Pennsylvania State University odkryli trzy kolejne planety poza naszym systemem.
Kolejne planety odkryte poza Układem Słonecznym
Foto: nasa.gov

Nowe planety mają masy zbliżone do masy Jowisza i są tzw. gazowymi olbrzymami. Odkrycie jest efektem współpracy w ramach Pensylwańsko-Toruńskiego Projektu Poszukiwań Planet prowadzonego przez prof. Aleksandra Wolszczana z Pennsylvania State University i prof. Andrzeja Niedzielskiego z UMK.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

W projekcie biorą udział także ich doktoranci: Sara Gettel, Monika Adamów, Grzegorz Nowak i Paweł Zieliński oraz dr Gracjan Maciejewski.

Dziesięć planet już odkryto

Projekt - jak przypomnieli przedstawiciele toruńskiego uniwersytetu - zaowocował już odkryciem 10 planet w ośmiu układach planetarnych. - Między innymi odnaleziono pierwszy znany układ dwuplanetarny przy czerwonym olbrzymie (HD 102272 b, c) oraz układ dwóch brązowych karłów na orbicie czerwonego olbrzyma (BD +20 2457 b, c). W ramach projektu odkryto także planetę o masie 1,5 masy Jowisza w ekosferze gwiazdy BD +14 4559. Ewentualne księżyce tej planety mogą nadawać się do zamieszkania - podano w komunikacie toruńskiej uczelni.

Obserwacje, które doprowadziły do odkrycia nowych planet, prowadzone były za pomocą teleskopu Hobby-Eberly w Teksasie (HET), jednego z największych teleskopów na świecie, o średnicy zwierciadła 9,2 m.

Jak poinformował UMK, orbity nowo odkrytych planet są stosunkowo rozległe, podobne do orbit Ziemi i Marsa w naszym Układzie Słonecznym, mimo to znajdują się zbyt blisko swoich słońc, by istniało na ich księżycach życie podobne do tego na Ziemi.

Artykuł opisujący odkrycie został przyjęty do druku w prestiżowym "The Astrophysical Journal" i ukaże się w jego grudniowym wydaniu.

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odkryto nową planetę. "Może być na niej życie"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 09:31
Atmosfera na nowo odkrytej planecie jest podobna do ziemskiej. Składa się z tlenu, azotu i dwutlenku węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakl na niebie. Księżyc zbliży się do Jowisza

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 13:20
Księżyc przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich. W czwartkowy wieczór zbliży się do Jowisza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy uczniowie odkryli nowe asteroidy

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 09:39
Dane obiektów trafiły do Minor Planet Center na Harwardzie. To ośrodek, który zbiera informacje o najmniejszych ciałach Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń