Nauka

"Osobom rozumiejącym fizykę jest łatwiej w życiu"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 23:37
- Zrozumienie fizyki pomaga w wychwyceniu bzdur i głupot. Osobom zajmujących się tą nauką jest po prostu łatwiej w życiu - mówi matematyk i programista dr Jarosław Deminet.
Audio
  • Ciekawa historia międzynarodowej olimpiady uczniowskiej z fizyki (Eureka/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Rawpixel.com/Shutterstock

W indonezyjskim mieście Yogyakarta, we wrześniu odbędzie się uczniowska 50. międzynarodowa olimpiada fizyczna. Pierwszą zorganizowano w Polsce w 1967 roku i wówczas do Warszawy przyjechali na nią uczniowie z tzw. demoludów.

- Pierwszym powodem zorganizowania olimpiady była popularyzacja fizyki, drugim zaś - chęć otwarcia się na inne kraje, bo byliśmy wówczas bardzo izolowani. W pierwszej olimpiadzie było 15 uczestników z pięciu krajów, a pod koniec lat 70. nastąpiło przełamanie z krajami zachodu - opowiada prof. dr hab. Jan Mostowski.

Jakie mamy szanse na zdobycie w tym roku głównej nagrody? Dlaczego rozwijanie zainteresowań fizyką jest tak ważne? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. dr hab. Jan Mostowski (fizyk, Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk), Jakub Boguta (uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie), dr Jarosław Deminet (matematyk i programista)

Data emisji: 16.05.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapomniane przez historię, zasłużone w nauce

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 00:53
- W Polsce uznanej za kraj konserwatywny w dwudziestoleciu międzywojennym 47 proc. publikacji naukowych Wydziału Fizyki UW zostało napisanych przez kobiety - mówi prof. Andrzej K. Wróblewski fizyk i popularyzator nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy młodzi naukowcy zadziwiają Europę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 23:18
- Rezultaty polskich młodych naukowców są imponujące, a jeśli chodzi o liczbę nagród w konkursach do nich skierowanych, to zwykle sytuujemy się na drugim miejscu za Niemcami - mówi Maria Mach, dyrektor biura i sekretarz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zainteresować uczniów fizyką jądrową i optyką?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 20:42
- Jest wielka potrzeba wyjaśniania młodym ludziom, jak piękną nauką jest fizyka, jak bardzo jest nam potrzebna i wtopiona w życie, tylko trzeba to zobaczyć - mówi prof. Ludwik Dobrzyński, przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu "Fizyczne Ścieżki".
rozwiń zwiń