Nauka

Naukowcy z KUL wyjaśnią, czym jest piękno

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 15:00
Na czym skupiasz swój wzrok, gdy zachwycasz się dziełem sztuki? Czy zatrzymujesz się na tym, co jest w obrazie najpiękniejsze? Badania neurofizjologiczne i psychologiczne nad sądami estetycznymi prowadzą naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Naukowcy z KUL wyjaśnią, czym jest piękno
Foto: East News/Glow Images

- Od dawna psychologowie usiłują odkryć, co dzieje się w umyśle człowieka, kiedy ogląda rzeczy, które mu się podobają" - mówi dr hab. Piotr Francuz z Instytutu Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierownik badań.

Polacy skupiają się na badaniach neurofizjologicznych. Swoje eksperymenty chcą prowadzić w kilku etapach. Najpierw przeprowadzone będą badania EEG połączone z badaniami okulograficznymi. Naukowcy śledzić będą u osób oglądających klasyczne obrazy zarówno ruch gałek ocznych i to, na co patrzą badani, jak i towarzyszącą temu aktywność mózgu. Dzięki tym badaniom wiadomo więc będzie, jak pracuje mózg, kiedy patrzy się na określoną część obrazu. - Interesuje nas, na co badani poświęcają czas oglądając dzieło sztuki, które jego części budzą u nich większe, a które mniejsze zainteresowanie - mówi prof. Francuz.

Z dotychczasowych badań okulograficznych wiadomo już, że np. im bardziej złożona jest struktura przeszukiwania obrazu wzrokiem, tym obraz oceniany jako bardziej atrakcyjny. Eksperci przeżywają sztukę zasadniczo inaczej niż nowicjusze. - Laicy do sztuki podchodzą emocjonalnie. Nazywają dzieło sztuki pięknym, kiedy odczuwają w czasie jego odbioru jakiś rodzaj emocji - mówi badacz.

Wyniki tego eksperymentu poprowadzą badaczy ku kolejnemu doświadczeniu. Badani oglądający dzieło sztuki będą proszeni, aby o nim opowiedzieli. - To nie będzie swobodny monolog. Postaramy się poprowadzić osobę tak, by opowiedziała nam o różnych aspektach swojego doświadczenia z dziełem sztuki. Na tej podstawie będziemy mogli ustalić związek jej opowieści z tym, na co patrzy - mówi naukowiec.

- Naszym zdaniem, charakter tych badań jest nowatorski w skali światowej. W badaniach nad sztuką nie próbowano jeszcze w ramach pojedynczych eksperymentów tak ściśle łączyć ze sobą techniki badawcze z obszaru neurofizjologii z metodami wywodzącymi się z praktyki i teorii psychologii zorientowanej humanistycznie" - mówi badacz z KUL.

Badania realizowane są w ramach programu OPUS Narodowego Centrum Nauki.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia

Czytaj także

Psycholog: Człowiek potrzebuje "nicnierobienia", ale nie dłużej niż dwa dni

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 12:00
Człowiek potrzebuje odpoczynku. Może on polegać nawet na zwyczajnym leżeniu na słońcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc w grach komputerowych zwiększa moralną wrażliwość?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 14:46
Tak utrzymuje amerykański uczony Matthew Grizzard, który badał poczucie winy u wielbicieli gier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Facebook badał ludzi bez ich zgody

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 13:00
Internauci krytykują portal Facebook za kontrowersyjny eksperyment psychologiczny. Podczas testu badanych było kilkaset tysięcy uczestników - bez własnej wiedzy i zgody.
rozwiń zwiń