X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
90 Polskiego Radia
Section04

Tu Jedynka - radio w służbie propagandy

Polskie Radio
Izabella Mazurek 16.03.2015
Fot. Mirosław Stankiewicz. Źr. Archiwum PR
Fot. Mirosław Stankiewicz. Źr. Archiwum PR

Propaganda sukcesu dekady Gierka opierała się na trzech głównych mitach. Pierwszy głosił, że na czele partii komunistycznej stoją wybitni fachowcy, drugi wskazywał, że kraj dynamicznie rozwija się we wszystkich dziedzinach życia, a trzeci podkreślał, że sukcesy zawodowe i osobiste są podstawą dobrobytu obywateli. Radio i telewizja miały obowiązek nieustannie przekonywać odbiorców, że Polska jest ósmą potęgą gospodarczą świata i pod przewodnictwem partii buduje się pomyślność narodu.

Radiowym symbolem propagandy sukcesu realizowanym w sposób nachalny i bez żadnych hamulców była uruchomiona wiosną 1978 audycja "Tu Jedynka". W dwugodzinnym bloku programowym nadawano materiały gloryfikujące triumfy socjalistycznej ojczyzny oraz zohydzające przeżarte patologiami społeczeństwa Zachodu. Magnesem, który miał przyciągać słuchaczy, była niedostępna na innych antenach anglosaska muzyka rozrywkowa. "Tu Jedynka" zapisała się w świadomości społecznej jako narzędzie indoktrynacji podobne do "Trybuny Ludu", w której, jak głosił dowcip z tamtych lat, prawdziwa była jedynie data. Audycja została zdjęta z anteny po strajkach w sierpniu 1980 roku.

Niestety nie zachowała się żadna audycja.

  • Zobacz więcej na temat:
Section19
Section20