X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Sierpień 1980

15 sierpnia - drugi dzień rozmów

13.08.2015 06:20
Z urlopu na Krymie wraca Edward Gierek I sekretarz KC PZPR. Podczas posiedzenia Biura Politycznego KC PZPR zostaje mu przedstawiona sytuacja w kraju.
Stoczniowcy przed Stocznią Gdańską im. Lenina, źr. ECS, Wikimedia CommonsCC BY-SA 3.0
Stoczniowcy przed Stocznią Gdańską im. Lenina, źr. ECS, Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 Foto: Monika Lewandowska

"Protokół nr 17 z posiedzenia Biura Politycznego KC PZPR 15 sierpnia 1980"

Tow. E. Gierek - Wysłuchajmy informacji tow. Kani.

Tow. S. Kania - W Gdańsku stoi cała Stocznia im. Lenina, Stocznia Północna, Stocznia im. Komuny Paryskiej. Pracuje tylko stocznia Marynarki Wojennej. Pełny paraliż komunikacji. Strajkują i inne zakłady. Coraz więcej cech strajku powszechnego.
Charakter postulatów jest różny, nie tylko socjalny. Są też inne postulaty, jak np. zrównanie emerytur i dodatków rodzinnych do wysokości otrzymywanej przez wojsko i MO, przywrócenie do pracy zwolnionych ze stoczni Walentynowicz i Wałęsy. Na ten ostatni postulat musieliśmy się zgodzić, na stoczni oceniają, że nie było innego wyjścia. Kontrolujemy ich, nie zachowują się awanturniczo.
Strajk w stoczni gdańskiej rozpoczął się nietypowo. Najpierw zebrało się kilkadziesiąt osób, w miarę jak chodzili od wydziału do wydziału, tłum powiększył się do kilku tysięcy. Potem pod bramą odbył się wiec, przemawiał dyrektor. Potem było kilka rund rozmów z przedstawicielami komitetu strajkowego, ostatnie w nocy i o 6.00 rano.

W stoczniach Komuna Paryska i Północna odbyły się wiece solidarnościowe. Trwają rozmowy w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej. Przystąpienie do pracy warunkują uzyskaniem podwyżki w wysokości, jaką pracownicy komunikacji uzyskali w Warszawie.
Tow. Fiszbach ocenia sytuację jako niebezpieczną. W stoczni pojawiają się głosy, że warto wyjść na ulicę, ale są też głosy sprzeciwiające się temu. Elementy kuroniowe nie prą w tym kierunku. To ugrupowanie zachowuje się inaczej niż Moczulskiego. Nie ma jednak gwarancji, czy tak się nie stanie.

Tow. E. Gierek - A gdzie są członkowie partii?

Tow. S. Kania - Nie mają siły do przeciwdziałania. Nie było sygnałów o przygotowaniach do strajku. Zostali zaskoczeni. Do Gdańska skierowano pracowników KC, MSW, Ministerstwa Maszyn Ciężkich i Rolniczych. Niebezpieczeństwo naruszenia porządku jest realne. Dlatego uruchomiono stan pogotowia i podciągnięto pod Gdańsk siły porządkowe i wojska.

(Cytaty protokołów posiedzeń BP KC PZPR za: PZPR a Solidarność 1980-1981. Tajne Dokumenty Biura Politycznego, IPN, Warszawa  2013)

Trwa drugi dzień negocjacji z dyrekcją stoczni. Ważny moment stanowi dołaczenie do Komitetu Strajkowego delegatów poszczególnych wydziałów. W ten sposób, liczący do tej pory 20 osób KS, w którym większość stanowili działacze i sympatycy WZZ, podczas negocjacji powiększa się do kilkudziesięciu ludzi. Daje mu to przewagę w rozmowach z dyrekcją stoczni.

KS wprowadza postulat  dotyczący związków zawodowych: "Rozwiązać Radę Zakładową i oddziałową i stworzyć Wolne Związki Zawodowe niezależne od partii politycznych i dyrekcji zakładów pracy." Ale negocjacje toczą się przede wszystkim wokół postulatu ekonomicznego - formy i wysokości podwyżek płac.

W innych zakładach Trójmiasta również wybuchają strajki. Rozpoczyna się protest w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Tu Komitetem Strajkowym kieruje Andrzej Kołodziej. Andrzej Gwiazda i Bogdan Lis stają na czele strajku w zakładach "Elmor", stają: Gdańska Stocznia Remontowa, Stocznia Północna  im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku oraz komunikacja miejska.
O godzinie 12.00 zostaje przerwana łączność telefoniczna Trójmiasta z resztą kraju.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak