Kultura

Niepokonani - film o życiu i przetrwaniu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 00:00
Peter Weir, zainspirowany prawdziwą historią polskiego żołnierza, nakręcił film o ucieczce grupy więźniów z sowieckiego łagru na Syberii.
Audio
  • Joanna Sławińska rozmawia z reżyserem filmu Niepokonani

Dziś film "Niepokonani" ("The way back") wchodzi na ekrany polskich kin. Jego oficialna premiera będzie miała miejsce w Krakowie. Reżyser, Peter Weir weźmie udział w uroczystym pokazie.

Joanna Sławińska z Informacyjnej Agencji Radiowej rozmawiała z reżyserem o realizacji filmu. Peter Weir w wywiadzie dla Polskiego Radia przyznaje, że przeczytał książkę Sławomira Rawicza "Długi marsz", a po jej lekturze zdecydował się na ekranizację historii. Na pytanie dziennikarki IAR dlaczego zrealizował "Niepokonanych" Peter Weir powiedział, że często to nie reżyser wybiera temat, lecz temat wybiera reżysera. - Dla mnie ta decyzja była przede wszystkim emocjonalna. Dlatego gdzieś koło 2007 roku postanowiłem, że zrobię ten film - wspomina Weir. Po latach widzi, że na każdej z obrazowanych historii pozostawia swoje odciski palców.

Joanna
Joanna Sławińska i Peter Weir

 

Film "Niepokonani" to opowieść o grupie śmiałków pochodzących z różnych krajów, którzy decydują się na ucieczkę z sowieckiego gułagu. Inicjatorem ucieczki jest polski oficer, Janusz (Jim Sturgess), który trafił do gułagu na 20 lat za szpiegostwo. W obozie pracy poznaje on dwóch Polaków: Tomasza (Alexandru Potocean) i Kazika (Sebastian Urzędowski), Łotysza Vossa (Gustav Skarsgard), Jugosłowianina Zorana (Dragos Bocur) oraz Amerykanina o nazwisku Smith (Ed Harris). Do grupy opracowującej plan ucieczki przyłącza się Walka (Colin Farrell), niebezpieczny i zapalczywy recydywista.

Pod osłoną nocy, podczas zamieci, wyposażeni jedynie w nóż i ubogi prowiant jeńcy uciekają z obozu pracy.  Rozpoczynają długą i wyczerpującą wędrówkę, bez mapy, od Syberii, przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje aż do Indii.

Kadr
Kadr z filmu "Niepokonani"

 

Trud przygotowań

Aby wiarygodnie oddać losy uciekinierów z rosyjskiego łagru, aktorzy grający w filmie musieli w ramach przygotowań nie tylko poznać historię tamtych czasów, ale również odbyć szkolenia językowe. Chociaż film w przeważającej części zrealizowany jest po angielsku, są sceny, w których bohaterowie posługują się językiem polskim lub rosyjskim.

Jim Sturgess, który wcielił się w postać głównego bohatera, rozmawiał z byłymi więźniami rosyjskich łagrów, aby lepiej zrozumieć to, co spotkało bohaterów "Niepokonanych". - Nie chciałem zacząć pracy bez zrozumienia historycznego kontekstu i osobistego losu bohaterów. Okazało się, że niewiele wiem o tamtych czasach. Gdy rozmawiasz z żywym człowiekiem, który to wszystko przeżył, uświadamiasz sobie, że to zdarzyło się zupełnie niedawno - mówił Jim Sturgess. 

Kadr
Kadr z filmu "Niepokonani"

 

Doświadczona ekipa

Weir to reżyser znany z przywiązania do detali. Przy realizacji "Niepokonanych" postawił na sprawdzoną ekipę filmową. Zdjęcia do obrazu trwały 65 dni, a realizowane były na terenie Bułgarii, Maroka i Indii pod czujnym okiem operatora Russella Boyda, który w 2003 roku zdobył Oscara za zdjęcia do filmu "Pan i władca: Na krańcu świata" w reżyserii Weira. Oprawę muzyczną "Niepokonanych" opracował Burkhard Dallwitz, który skomponował dla reżysera ścieżkę dźwiękową do filmu "The Truman Show".

Scenariusz "Niepokonanych" reżyser napisał wraz Keithem Clarke. Sam przyznaje, że przed realizacją filmu był typowym ignorantem. - Moje pokolenie przeżyło wojnę w Wietnamie, nasze poglądy były bardziej lewicowe, angażowaliśmy się w protesty i nie do końca wierzyliśmy w wiadomości, jakie do nas docierały. Myśleliśmy, że to propaganda z Zachodu przeciwko Sowietom. Teraz, kiedy poznaję historię, jest mi wstyd. To jest uderzające, jak niewiele mówi się o tym fragmencie historii na Zachodzie, w szkołach - tłumaczy.

Film jest inspirowany książką Sławomira Rawicza "Długi Marsz". Publikacja Rawicza wydana w latach 50-tych była pierwszą relacją z sowieckiego łagru, która wstrząsnęła zachodnim światem. "Długi Marsz" został przetłumaczony na 25 języków i szybko stał się bestsellerem. Kilka lat temu brytyjscy dziennikarze, badając biografię Rawicza, doszli do wniosku, że w książce mógł on opisać nie tylko własne przeżycia, ale także doświadczenia innych więźniów syberyjskich. Według badaczy, w rzeczywistości pierwowzorem głównego bohatera "Długiego marszu" był prawdopodobnie żołnierz Polskich Sił Zbrojnych, Witold Gliński.

Kadr
Kadr z filmu "Niepokonani"

 

Peterowi Weirowi pomocą służył Cyril Delafosse, młody Francuz, który odbył taki sam marsz, jak ten z książki Rawicza w 2000 roku. Przeszedł z Syberii do Indii. Jego wędrówka była hołdem dla tej książki. Anne Applebaum, wielki autorytet w temacie obozów, pomogła w nawiązaniu kontaktów z dawnymi więźniami mieszkającymi obecnie w Moskwie i Londynie. Elementy z opowieści Delafosse'a, a także usłyszane z ust jeńców gułagów znalazły się w obrazie Weira.

"Niepokonani" to produkcja polsko-amerykańska. Obraz otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W Stanach Zjednoczonych premiera filmu odbyła się na początku września ubiegłego roku. W Polsce film pojawi się w kinach 8 kwietnia.

(pj na podst. IAR/PAP/mat.pras.)

 

IAR / PAP
Sylwia Mróz 06.04.2011

"Niepokonani" Petera Weira od piątku w polskich kinach

"Niepokonani" najnowszy film Petera Weira, reżysera sześciokrotnie nominowanego do Oscara, opowiada o ucieczce grupy więźniów, w tym polskiego żołnierza Janusza, z sowieckiego łagru na Syberii.
'' fot. materiały prasowe
Posłuchaj
  • Kolejne wydanie książki "Długi Marsz" Sławomira Rawicza o Polaku, który w czasie wojny zorganizował ucieczkę z sowieckiego gułagu - relacja Joanny Sławińskiej (IAR)
Czytaj także
Od 8 kwietnia film będzie można oglądać w polskich kinach. Film "Niepokonani" to historia grupy śmiałków pochodzących z różnych krajów, którzy decydują się na ucieczkę z sowieckiego gułagu. Inicjatorem ucieczki jest polski oficer, Janusz (Jim Sturgess), który trafił do gułagu na 20 lat za szpiegostwo. W obozie pracy poznaje on dwóch Polaków: Tomasza (Alexandru Potocean) i Kazika (Sebastian Urzędowski), Łotysza Vossa (Gustav Skarsgard), Jugosłowianina Zorana (Dragos Bocur) oraz Amerykanina o nazwisku Smith (Ed Harris). Do grupy opracowującej plan ucieczki przyłącza się Walka (Colin Farrell), niebezpieczny i zapalczywy recydywista.

Bez mapy czy kompasu, wyposażeni jedynie w nóż i ubogi prowiant, skazańcy podejmują się niemożliwego - wymykają się z obozu pracy nocą w czasie zamieci. Rozpoczynają długą i wyczerpującą wędrówkę od Syberii, przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje aż do Indii.

Długa droga

- Przebyliśmy z naszymi bohaterami długa drogę, 4 pory roku, 12 miesięcy, 10 tys. kilometrów. Obserwowaliśmy, jaki wpływ na zachowania i postawy mają tak ekstremalne warunki. W obozie każdy więzień może liczyć tylko na siebie, ale podczas takiej wyprawy ludzie muszą polegać na sobie nawzajem, muszą się otworzyć na siebie, by przetrwać - tłumaczył reżyser.

Aby wiarygodnie oddać losy uciekinierów z rosyjskiego łagru, aktorzy grający w filmie musieli w ramach przygotowań nie tylko poznać historię tamtych czasów, ale również odbyć szkolenia językowe. Chociaż film w przeważającej części zrealizowany jest po angielsku, są sceny, w który bohaterowie posługują się językiem polskim lub rosyjskim.

Jim Sturgess, który wcielił się w postać głównego bohatera, rozmawiał z byłymi więźniami rosyjskich łagrów, aby lepiej zrozumieć to, co spotkało bohaterów "Niepokonanych". - Nie chciałem zacząć pracy bez zrozumienia historycznego kontekstu i osobistego losu boahterów. Okazało się, że niewiele wiem o tamtych czasach. Gdy rozmawiasz z żywym człowiekiem, który to wszystko przeżył, uświadamiasz sobie, że to zdarzyło się zupełnie niedawno - mówił Jim Sturgess.Co więcej, aktorzy musieli również przejść "obóz przetrwania", podczas którego uczyli się polowania, zastawiania sideł, rozniecania ognia oraz wielu innych czynności, które były nie zbędne filmowym uciekinierom w przetrwaniu wędrówki.

Znany z przywiązywania uwagi do detali Weir zaprosił do produkcji twórców, z którymi współpracował już przy poprzednich produkcjach. Ekipa filmowa realizowała zdjęcia przez 65 dni na terenie Bułgarii, Maroka i Indii pod czujnym okiem operatora Russella Boyda, który w 2003 roku zdobył Oscara za zdjęcia do filmu "Pan i władca: Na krańcu świata" w reżyserii Weira. Oprawę muzyczną "Niepokonanych" opracował Burkhard Dallwitz, który skomponował dla reżysera ścieżkę dźwiękową do filmu "The Truman Show".

"Niepokonani" to produkcja polsko-amerykańska. Polskim koproducentem filmu jest Monolith Films. Obraz otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W Stanach Zjednoczonych premiera filmu odbyła się na początku września ubiegłego roku. W Polsce film pojawi się w kinach od 8 kwietnia.
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Off Plus Camera. Colin Farrell nie pojawi się "ze względów osobistych"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2011 19:57
W Krakowie pojawią się gwiazdy światowego kina. W dniach 8-17 kwietnia odbędzie się w tym mieście po raz czwarty Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ta historia wciągnęła cały świat

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 08:00
Ukazało się kolejne wydanie książki "Długi Marsz" Sławomira Rawicza, na podstawie której powstała hollywoodzka produkcja "Niepokonani" z Colinem Farrellem w jednej z głównych ról.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niepokonani" Petera Weira od piątku w polskich kinach

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 09:47
"Niepokonani" najnowszy film Petera Weira, reżysera sześciokrotnie nominowanego do Oscara, opowiada o ucieczce grupy więźniów, w tym polskiego żołnierza Janusza, z sowieckiego łagru na Syberii.
rozwiń zwiń