Kultura

Nie tylko filmem żyją Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 11:00
Nowe Horyzonty to przede wszystkim festiwal filmowy. Jednak nie zabraknie na nim także ciekawych wydarzeń artystycznych, wystaw i koncertów.
Audio
Latarnia strachu, z ksiazki Gulielmo J. Gravesande, Physices Elementa Mathematica, Genewa, 1748
Latarnia strachu, z ksiazki Gulielmo J. Gravesande, Physices Elementa Mathematica, Genewa, 1748Foto: mat.pras.

Już w piątek (22 lipca) odbędą się wernisaże wystaw towarzyszących festiwalowi. Roman Gutek, dyrektor Nowych Horyzontów, w szczególności poleca wystawę ze zbiorów Wernera Nekesa, niemieckiego reżysera filmów eksperymentalnych. Ekspozycja nosi tytuł "Przetrzyj oczy" i będzie prezentowana w galerii Awangarda.

- Werner Nekes obok pracy filmowca jest również kolekcjonerem różnych przedmiotów, książek, rycin, maszyn, które pojawiły się zanim kino stało się kinem - wyjaśnia dyrektor Nowych Horyzontów. - Zawsze człowiek chciał ożywić fotografię, pokazać ruch na ekranie i właśnie te różne urządzenia będzie można zobaczyć.

Kolejnym ciekawym punktem propozycji festiwalowych są filmy nieme z muzyką na żywo. W sobotę na rynku będzie można zobaczyć czeski film "Erotikon" z 1929 roku - obraz skandalizujący, choć dziś już pewnie trąci myszką. Grupa Icon Orchestra zagra muzykę do tego obrazu.

W programie Nowych Horyzontów znalazły się również koncerty - pierwszy już w czwartek w Arsenale w klubie festiwalowym. Specjalnym gościem festiwalu 29 lipca będzie Nick Cave ze swoim nowym projektem. Posłuchaj audycji: "Fajny film wczoraj widziałem" 19 lipca. 

W tym roku festiwal Nowe Horyzonty otworzą aż dwa filmy. Pierwszy z nich to "Rozstanie" Ashgara Farhadiego, film irański, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie. Drugi film otwarcia to nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes "Pewnego razu w Anatolii" - to propozycja dla stałej, wyrobionej publiczności festiwalu - wyjaśnia Roman Gutek, dyrektor artystyczny Nowych Horyzontów w audycji Ryszarda Jaźwińskiego "Fajny film wczoraj widziałem".

Oba filmy będzie można zobaczyć już 21 lipca. Przeczytaj więcej o filmach otwierajacych wrocławski festiwal!

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Filmy z Berlina i Cannes na Nowych Horyzontach

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 12:00
- "Code Blue" Urszuli Antoniak i "Pewnego razu w Anatolii" Nuri Bilge Ceylana - to najważniejsze spośród docenionych już na świecie filmów, które zobaczymy we Wrocławiu - mówi Jolanta Łapińska, dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe Horyzonty, ostatnie odliczanie!

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 07:00
11. Festiwal Nowe Horyzonty rozpocznie się w czwartek. Roman Gutek, dyrektor festiwalu i Ewa Szabłowska, kuratorka konkursu "Filmy o sztuce", doradzają, na jakie wydarzenia warto zwrócić szczególną uwagę.
rozwiń zwiń