Kultura

12. edycja Dwóch Teatrów już potwierdzona

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 15:30
W czerwcu 2012 roku fani teatru po raz kolejny będą mogli wziąć udział w tym unikatowym w skali europejskiej przeglądzie teatralnej twórczości mediów publicznych.
Audio
  • Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski: w tym roku Teatr Polskiego Radia przygotuje ok. 120 spektakli premierowych.
Fragment plakatu promującego Dwa Teatry.
Fragment plakatu promującego "Dwa Teatry".Foto: fot. materiały promocyjne

Festiwal "Dwa Teatry" odbywa się w Sopocie od 2001 roku. To największe w Polsce doroczne spotkanie nadawców publicznych, popularyzujące dwie sceny - Teatr Telewizji i Teatr Polskiego Radia. Jest to także promocja twórców - autorów, reżyserów, aktorów i realizatorów.

Zobacz galerię dzień na zdjęciach>>>

Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski poinformował, że w tym roku Teatr Polskiego Radia przygotuje ok. 120 spektakli premierowych. Większość z nich, bo ok. 60 proc., to dzieła napisane specjalnie dla Polskiego Radia, bądź będące adaptacją dzieł twórców współczesnych.

Jak zapewniał prezes Polskiego Radia, na antenach Polskiego Radia nie zabraknie klasyki polskiej i światowej. W przygotowaniu jest m.in premiera "Obłomowa" Iwana Gonczarowa czy "Białego Małżeństwa" Tadeusza Różewicza.

Jedyny taki festiwal


Podczas festiwalu "Dwa Teatry" odbywa się przegląd spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych, które zostały wyprodukowane przez nadawców publicznych. Prezentowane są wszystkie gatunki - od kostiumowych dramatów po współczesną groteskę, w tym - spektakle "Sceny Faktu" Telewizji Polskiej, które przywołują wydarzenia współczesnej historii Polski.Od roku 2001 dwa zespoły jurorów oceniają w odrębnych konkursach spektakle telewizyjne i słuchowiska radiowe przyznając w każdym roku Grand Prix dla najlepszego przedstawienia  Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia. Przyznawane są także nagrody indywidualne w wielu zawodowych kategoriach. Do jury zapraszani są za każdym razem wybitni twórcy z różnych dziedzin.

To, co wyróżnia festiwal, to ogólna dostępność. Zarówno wstęp na pokazy konkursowe jak i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.

W siedzibie Telewizji Polskiej podpisano w poniedziałek porozumienie o organizacji 12. edycji festiwalu "Dwa Teatry". Określa ono zasady współpracy między TVP, Polskim Radiem, samorządem województwa pomorskiego i gminą miasta Sopotu.

IAR,kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" dla Jerzego Treli

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2011 22:53
Jerzy Trela otrzymał Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za kulisami Dwóch Teatrów

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 10:17
O tym, jak Mariusz Bonaszewski otrzymał nagrodę ex aequo z... Mariuszem Bonaszewskim. I dlaczego sztuka Boulevard Voltaire startowała w dwóch kategoriach.
rozwiń zwiń