Kultura

Jak działał Jacek Kuroń? Zobacz jego zapiski w sieci

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 11:53
Dzienniki, zdjęcia, akta z procesów i wydane w podziemiu gazety. Z okazji 35. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników swoje zbiory cyfrowo udostępnia Ośrodek Karta.

Kolekcja Jacka Kuronia w Bibliotece Cyfrowej zawiera jego teksty własne, również te niepublikowane. Do ciekawostek należą "dzienniki pokładowe" obrazujące działalność Komitetu Obrony Robotników i KSS "KOR". Powstały one z notatek sporządzanych podczas dyżurów telefonicznych w mieszkaniu Jacka Kuronia.

W zbiorze znajdują się również dokumenty dotyczące działania systemu nacisków w PRL wymierzone przeciwko Kuroniowi: rewizje i przeszukania, sprawy sądowe. Kolekcję uzupełniają dokumenty rodziny oraz zbiór wycinków prasowych z publikacji polskich i zagranicznych, a także prywatna korespondencja Jacka Kuronia (ponad tysiąc listów, z których znaczną cześć stanowi korespondencja z żoną Grażyną - "Gajką").

/
To nie wszystko. Osobną kolekcję stanowią dokumenty związane z Komitetem Obrony Robotników / Komitetem Samoobrony Społecznej "KOR". Ukazują różne aspekty aktywności KOR ze wszystkich lat jego istnienia. Od listu Jerzego Andrzejewskiego do prześladowanych robotników z Czerwca ’76 począwszy, poprzez "Apel do społeczeństwa i władz PRL", na oświadczeniu o rozwiązaniu KSS "KOR" z 23.IX.1981 roku skończywszy.

Jak korzystać z kolekcji?

Struktura kolekcji widoczna jest na pasku po lewej stronie. Aby zobaczyć dokumenty znajdujące się w danej teczce należy kliknąć na "listę publikacji". Przy wyświetlaniu publikacji należy zaznaczyć "wbudowany applet djv-u".

Z okazji 35. rocznicy powołania KOR powstał także serwis specjalny na stronach Polskiego Radia.


usc/mat.prasowe

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

40 lat temu powstał Komitet Obrony Robotników

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 07:00
Z okazji tej rocznicy oddajemy głos ludziom, którzy go tworzyli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Taki upór", czyli Jacek Kuroń w jednym tomie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 21:05
W dniu rocznicy założenia KOR-u w Ośrodku Karta ukazała się książka "Taki upór" z tekstami Jacka Kuronia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie przed domem Jacka Kuronia. Zobacz zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2011 07:30
Dzień po 35. rocznicy założenia Komitetu Obrony Robotników przyjaciele i znajomi Jacka Kuronia zebrali się pod jego domem, żeby go wspominać.
rozwiń zwiń