Kultura

Polskie "Przeminęło z wiatrem"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 16:23
Książka "W jednej walizce" to opowieści polskiej arystokracji, zmuszonej przez komunistów do szukania szczęścia w Kanadzie.

Wywiadów udzielili arystokraci pochodzący z rodziny Czartoryskich, Czetwertyńskich, Komorowskich, Platerów, Popielów, Potockich, Sapiehów, Siemieńskich, Tarnowskich, Tyszkiewiczów i Zamoyskich. Słowem - polska emigracja, których utraciła wszystko.

Piękne pałace, jak Kozłówka, o której opowiada Maria z hrabiów Zamoyskich, czy też mały, uroczy dwór rodziny hrabiów Plater-Zyberków zawsze były domami rodzinnymi, o wielopokoleniowych tradycjach, pełnymi pamiątek i wspomnień. Włości zostały odebrane arystokracji przez komunistów. Artystokraci nie mieli wyboru, wsiedli na statek i zaczęli życie w Kanadzie, trzymając często w ręku jedną walizkę.

Pomysłodawczynią polskiego "Przeminęło z wiatrem" jest Liliana Głąbczyńska-Komorowska, aktorka, od ponad dwudziestu lat mieszkająca w Ameryce Północnej. Zrealizowała ona także film dokumentalny "Raj utracony, raj odzyskany", który został dołączony do tej książki.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Usta milczą, dusza śpiewa po warmińsku

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 11:11
- Ludzie, którzy rękoma wiązali snopki w spiekocie, wracali o zachodzie słońca z pola z uśmiechem i ze śpiewem na ustach. No komu by się chciało? - mówi bohater reportażu o Warmii, której już nie ma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ma 11 mln euro, jest najbogatszym kotem na świecie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 14:54
Fortuna przeszła krewnym koło nosa, 94-letnia Maria Assunta swój cały majątek zapisała bezdomnemu kotu Tommasino.
rozwiń zwiń