Kultura

Chcesz mieć zdjęcie w kosmosie? Nic trudnego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 09:59
Pierwszy polski satelita naukowy, oprócz skomplikowanej aparatury technicznej, zabierze w kosmos także zdjęcia i listy od Polaków.

Naukowcy budujący satelitę starają się zmieścić jak najwięcej na naprawdę małej przestrzeni. Sprzęt nazwany Heweliusz będzie ważył 6 kg i miał wymiary 20 X 20 X 20 cm. W środku znajdzie się także karta pamięci zawierająca zdjęcia i maile wysyłane na adres kosmos@wosp.org.pl. To wspólna akcja Wielkiej Orkiestry i polskich astronomów.

Satelita będzie obserwować jaśniejsze i gorętsze od Słońca gwiazdy. Heweliusz jest drugim w kolejce polskim satelitą. Pierwszy, który nazywa się Lem, poleci w kosmos we wrześniu 2012 roku. Zostaną do niego przyczepione metalowe plakietki, na których zwycięzcy aukcji WOŚP mogli wygrawerować swoje nazwiska.

usc

Zobacz więcej na temat: kosmos słońce WOŚP
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Polskie satelity rozpoczynają podbój kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 10:00
W przyszłym roku w kosmos polecą dwa pierwsze polskie satelity naukowe. To ma być pierwszy krok do podboju rynku usług kosmicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziemia z kosmosu jest taka piękna!

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 14:06
Owszem, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna poświęca czas na skomplikowane doświadczenia naukowe, ale ostatnio astronauci zaangażowali się w kręcenie filmu dla nas, zwykłych Ziemian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Era wahadłowców: 30 lat podboju kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 10:35
Mija 40 rocznica ogłoszenia przez prezydenta Nixona, planu budowy amerykańskich promów kosmicznych.
rozwiń zwiń