Kultura

Fałszywy uśmiech Pol Pota

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 16:00
W książce "Uśmiech Pol Pota" Peter Fröberg Idling odsłania tajemnicę jednej z najkrwawszych dyktatur XX wieku.
Audio
  • Z Peterem Froebergiem Idlingiem rozmawiała Katarzyna Nowak

W 1975 roku, po pięciu latach bezmyślnych rządów generała Lon Nola, władzę w Kambodży zdobywają Czerwoni Khmerzy. Mają ogromne poparcie ludu i lewicujących środowisk europejskich. Zniszczony amerykańskimi nalotami i wojną domową kraj zmienia się w demokratyczną Kampuczę, w której hasła chłopskiej rewolucji  na czele której stoi Pol Pot mają zbudować nową, lepszą przyszłość. Rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Jaka? Tego dowiadujemy się dzięki najnowszej książce Petera Fröberga Idlinga "Uśmiech Pol Pota (o pewnej szwedzkiej podróży przez Kambodżę Czerwonych Khme)".

Uśmiech

Peter Fröberg Idling przyznaje w rozmowie z Katarzyną Nowak, że napisanie reportażu o jednej z najkrwawszych dyktatur XX wieku, było dla niego dużym wyzwaniem.

- Wiedza o Pol Pocie jest w samej  Kambodży bardzo ograniczona. Do niedawna nie wspominano o tej postaci nawet w szkołach. Młode, entuzjastycznie nastawione  pokolenie, nie jest zainteresowane tym, co przeżyli ich rodzice  - wyjaśnia. Dodaje, że jako reporter starał się dotrzeć do jak największej liczby świadków rewolucji Pol Pota. Często sam stawał się ich informatorem.

Peter Fröberg Idling pragnie również zrozumieć, co sprawiło, że Saloth Sar, wykształcony w Paryżu młody fan piłki nożnej i francuskiej poezji romantycznej, stał się Pol Potem, krwawym tyranem, pod którego rządami zginęła prawie jedna czwarta ludności Kampuczy.

Aby dowiedzieć się więcej kliknij ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

(mz, mat. prasowe)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Miejsca, których unikają turyści

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 10:00
- Wszystkie rzekomo zakazane i niebezpieczne miejsca zawsze wydają się arcyciekawe i gwarantują niesamowitą zabawę – pisze we wstępie swojej najnowszej książki znany brytyjski dziennikarz i satyryk.
rozwiń zwiń