Kultura

Zaryan śpiewa Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 10:51
Wiersze Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej i Denise Levertov oraz Jane Hirshfield w interpretacji Agi Zaryan znalazły się na nowej płycie wokalistki.

Album "A Book of Luminous Things" trafiła właśnie na rynek fonograficzny.

Płyta Agi Zaryan "A Book of Luminous Things" zawiera dwanaście kompozycji: 6 z nich to kompozycje do wierszy Czesława Miłosza, pozostałe zostały napisane do utworów jego ulubionych poetek: Anny Świrszczyńskiej, Jane Hirshfield i Denise Levertov. To zestawienie twórczości Miłosza z utworami, które lubił i które przekładał na język polski, tworzy oryginalny, wizerunek noblisty.

Aga Zaryan tym razem wydała album bardzo klasyczny. Poezji towarzyszy orkiestra smyczkowa i wybitni instrumentaliści. Na płycie odnajdziemy aranzacje orkiestrowe i nastrojowe ballady.

"Uniwersalny i głęboki charakter poezji Czesława Miłosza w połączeniu z głosem Agi Zaryan tworzy niepowtarzalny nastrój albumu" - napisali wydawcy płyty.

- Na mojej nowej płycie - mówi wokalistka - znajduje się kilkanaście utworów, w tym sześć z tekstami wierszy noblisty: dwa dość wczesne "A Parable of the Poppy" i "A Song on the End of the World" i pozostałe z okresu późnej twórczości "On Prayer", "This Only", "Meaning" i "This World" - wyjaśniła.

- Utwory te mają coś wspólnego: z jednej strony jest w nich wiele miłości do świata i przyrody, z drugiej wyczuwa się w nich podskórny lęk egzystencjalny. To wiersze, które trafiają do mojej wrażliwości, działają na wyobraźnię, są obrazowe, a to zawsze sprzyja pisaniu muzyki i ułatwia interpretację - mówi o swoim muzycznym odczytaniu Miłosza Zaryan.

Znana jazzowa wokalista wyjaśnia, dlaczego wierszom Miłosza na płycie towarzyszą utwory wybranych poetek: - Tym, co urzeka mnie w poezji Świrszczyńskiej, jest jej bezpośredniość - podkreśla. - To poezja odważna, wyzbyta tabu, przepełniona erotyzmem, nowoczesna. Pisała ją silna kobieta, która przeszła przez gehennę wojny, kobieta niezwykle wrażliwa na cierpienie innych, potrafiąca komunikować się z samą sobą, bywająca do bólu bezpośrednia i szczera. Miłosz niezwykle cenił poezję Anny Świrszczyńskiej i ubolewał, że nie jest dostatecznie znana poza Polską - dlatego sam tłumaczył ją na angielski i promował w Ameryce.

Na płycie znalazły się też wiersze zaprzyjaźnionej z Miłoszem Denise Levertov. Ta poetka szczególnie łączy Zaryan z Miłoszem. - Tak się złożyło, że jej poezja jest mi bliska od kilku lat - mówi Zaryan.  - Jej wiersze mają niesamowity rytm, który wspaniale współgra z muzyką, jest w nich wiele przestrzeni, oddechu, nadziei, wiele umiłowania życia. Na płycie "Looking Walking Being" zaśpiewałam kilka jej wierszy. Teraz wybrałam kolejne dwa, czyli "Eye Mask", "The Gift" - oba w tłumaczeniu Miłosza - dodaje.

Poeta przełożył na polski kilka wierszy swojej młodszej przyjaciółki, Jane Hirshfield, kalifornijskiej buddystki. - Do "A Book of Luminous Things" wybrałam dwa jej wiersze: "Music Like Water" i "Autumn Quince" - jednak tym razem nie w przekładach Miłosza, ale Magdy Heydel - mówi Zaryan.

- Wiersze Miłosza, Hirshfield, Levertov i Świrszczyńskiej pokazały mi różne oblicza pojmowania świata, w którym żyjemy. Wszystkie mnie oczarowały. Razem stworzyły "A Book of Luminous Things" - zauważa Zaryan.

Muzykę do większości utworów skomponował Michał Tokaj, ale w gronie kompozytorów jest też David Dorużka i Aga Zaryan. Wokalistce towarzyszył zespół: pianista Michał Tokaj, gitarzysta Larry Koonse, kontrabasista Darek Oleszkiewicz i na instrumentach perkusyjnych - Munyungo Jackson oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina.

Premierowe wykonanie utworów z najnowszego albumu polskiej wokalistki jazzowej odbyło się w maju tego roku, w ramach II Festiwalu Miłosza w Krakowie.

Zapraszamy do naszego serwisu specjalnego "Czesław Miłosz w Polskim Radiu".

Patronat nad albumem objęła radiowa Trójka.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Najważniejszy punkt obchodów Roku Miłosza w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 12:16
W Krakowie rozpoczyna się Festiwal Czesława Miłosza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ballady i Romanse i Miłosz Czesław

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 10:30
Kto wie, czy jednym z najjaśniejszych punktów 2. Festiwalu Czesława Miłosza nie okaże się wczorajszy (środa) koncert sióstr Wrońskich z Warszawy, czyli zespołu Ballady i Romanse.
rozwiń zwiń