Kultura

Etniczne bogactwo Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 09:03
Tancerki w skąpych strojach karnawałowych na pewno wzbudzą znów duże zainteresowanie.

Już w najbliższą niedzielę po raz piąty w Warszawie odbędzie się Wielokulturowe Warszawskie Street Party pod hasłem "Warszawa - wspólna sprawa".

- Ten festiwal jest świętem osób reprezentujących różne narody i kultury, które mieszkają i tworzą w Warszawie. Chcemy je wspierać, dając możliwość wypowiedzi i przedstawienia swoich obyczajów i tradycji podczas spotkania z pozostałymi warszawiakami - powiedziała Anna Tomaszewska, dyrektorka Wielokulturowego Warszawskiego Street Party.

To inicjatywa, która ma wyciągnąć warszawiaków z domów na wspólną, spontaniczną zabawę na ulicach. Inspiracji do powstania festiwalu dostarczył festiwal w Rio de Janeiro. I choć polski klimat jest troszkę inny niż ten brazylijski w Street Party chętnie angażują się warszawskie szkoły tańca oraz formacje taneczne i prowadzą kolorowy korowód. W tym roku zaprezentują one różnorodne style np. grupa Afro Carnaval da pokaz samby karnawałowej, Camibellies - tańca brzucha, a Morro de Santana - capoeiry.

/

Początek zabawy zaplanowano na godzinę 13.00. Korowód ruszy z Placu Bankowego i przejdzie ulicami Marszałkowską i Królewską, aż do Krakowskiego Przedmieścia. Między ulicą Miodową a Pałacem Prezydenckim stanie specjalne festiwalowe miasteczko, w którym odbędą się koncerty, pokazy i warsztaty.

W Miasteczku Wielokulturowym imprezy odbywać się będą w czterech miejscach. Na scenie głównej odbędą się koncerty muzyczne oraz pokazy taneczne, m.in. grupa Los Amigos wykona tradycyjną muzykę meksykańską El Mariachi, zespół Propabanda - muzykę cygańską, a Musa-Ler - ormiańską. Z pokazów tanecznych zaplanowano m.in. występ grupy Uakoko, która zaprezentuje taniec hula, oraz zespołu NTF, który zatańczy flamenco.

W strefie pokazów i warsztatów artystycznych oraz na platformie pokazowo-warsztatowej przeprowadzane będą zajęcia m.in. nauka izraelskiego tańca w kręgu, salsy, capoeiry, tańca z wachlarzami bojowymi oraz tańca afro.

Organizatorzy pamiętają również o najmłodszych (to ostatnio bardzo charakterystyczny trend dla wielu imprez). Dla maluchów przygotowano naukę tańca hula, tańca brzucha i Latino oraz gry na karaibskich bębnach, gry japońskie: go, shogi, hanafuda. Chętni będą mogli posłuchać afrykańskich, azjatyckich i kaukaskich bajek; wziąć udział w warsztatach origami oraz wielu zajęciach plastycznych i kaligraficznych.

Na rozstawionych wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia straganach prezentowane będą specjały różnych kuchni - tatarskiej, indyjskiej czy tajskiej.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Polacy Kubańczykami Europy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 19:07
Za co kochamy salsę? O wyjątkowości tego tańca opowiadała w "Magazynie" tancerka i choreograf Anna Chagowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal silnych kobiet

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 09:00
Trwa 2. edycja festiwalu "Warszawa jest kobietą!". Jedną z atrakcji imprezy jest spotkanie z cudzoziemkami, które opowiedzą, jak osiągnęły sukces w Polsce.
rozwiń zwiń