Kultura

Robotnicy na zdjęciach: 500 procent fotograficznej normy

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 16:29
Jak się produkowało torty czekoladowe w Polsce i łuskało krewetki w Norwegii? Zobacz wystawę fotografii przemysłowej z lat zimnej wojny.

Na zdjęciach z Norwegii panie mają śnieżnobiałe fartuchy, a błyszczące się hale produkcyjne można bez problemu wykorzystać w każdym katalogu reklamowym. Zdjęcia są kolorowe i tym różnią się od fotografii wykonywanych w tym samym czasie w Polsce, gdzie o kolorowy film było wtedy o wiele trudniej. Fotografowie poza tym dużo większe znaczenie przywiązywali do kompozycji. W porównaniu z nimi, norweskie zdjęcia zdają się raczej zwyczajne i w mniejszym stopniu zakomponowane.

/

Na wykonywanych w PRL-u zdjęciach podkreślano oczywiście to, jak sprawnie działa przemysł ciężki, który na wzór sowiecki stanowił priorytet polityki gospodarczej państwa. Propagandę tą widać zwłaszcza w przypadku zdjęć z lat 50. i 60. (z okresu realizacji planu 6-letniego 1950-1955 i planu 5-letniego 1956-1960).

Zdjęcia polskie nie pokazują nieskazitelnych przestrzeni gospodarczych, raczej odsłaniają wiele elementów świadczących o ówczesnym systemie pracy czy poziomie życia robotników pracujących w zakładach.

Na zdjęciach z Huty Warszawa Andrzeja Wiernickiego możemy znaleźć fotografię śpiącego robotnika na wózku widłowym, czy kilka efektownych zdjęć z wykorzystaniem specjalnego filtru pryzmatycznego multiplikującego obraz.

Fundacja Archeologia Fotografii prezentuje w sieci ponad 300 fotografii, ze zbiorów opracowywanych przez Fundację i z kolekcji Muzeum Nauki, Techniki i Medycyny w Oslo. Wśród polskich zdjęć - wiele nieznanych fotografii Andrzeja Wiernickiego i Tadeusza Sumińskiego.

Wystawę zdjęć robotników i maszyn w zakładach włókniarskich, hutach szkła, zakładach przetwórstwa rybnego i mleczarniach można obejrzeć w sieci. Wystarczy kliknąć na stronę internetowego archiwum www.fotorejestr.net.

/

usc/na podst.mat.rpasowych/fot.w tekście fotorejestr.net

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Rzymskie wakacje fotografa z PRL-u (zobacz zdjęcia!)

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 14:35
Wojciech Plewiński razem z grupą kilkudziesięciu polskich fotografów wsiadł do autokaru, by po raz pierwszy przekroczyć granicę i obfotografowywać senne i codzienne włoskie życie w latach 50.
rozwiń zwiń