Kultura

Premierowy "Radiobook": H. Sienkiewicz "Quo vadis" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 08:09
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - sięgamy kolejny raz po historyczną prozę Henryka Sienkiewicza. Zachęcamy do słuchania "Quo vadis". Czyta Jan Englert (nagranie z 2015 roku).
Quo vadis na kanale Radiobook
"Quo vadis" na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

"Quo vadis" - rzymską opowieść z ostatnich lat życia i panowania cesarza Nerona - Henryk Sienkiewicz publikował w latach 1895-1896, w odcinkach, na łamach warszawskiej "Gazety Polskiej" i niemal równocześnie w krakowskim "Czasie" i "Dzienniku Poznańskim". W formie książki "Quo vadis" zostało wydane w roku 1896, w Krakowie.

Skomplikowane koleje miłości rzymskiego patrycjusza Winicjusza i Ligii, chrześcijanki i rzymskiej zakładniczki, córki króla Ligów, są w "Quo vadis" pretekstem do ukazania upadającego za czasów Nerona rzymskiego imperium i początków chrześcijaństwa. Siłą opowieści jest umiejętne splecenie wątków historycznych z fikcyjnymi i barwne opisy życia Rzymian.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

"Quo vadis" to powieść Sienkiewicza o zdecydowanie największym zasięgu międzynarodowym, przetłumaczono ją na ponad 50 języków.

Pierwsza filmowa, niema, adaptacja fragmentów książki powstała w 1901 roku, we Francji, raptem w pięć lat po wydaniu książki. Do roku 1985 powieść doczekała się kolejnych czterech zagranicznych filmowych interpretacji: w latach 1912 i 1924 (filmy nieme) oraz w roku 1951 i 1985 (serial). Pierwszą i jedyną polską wersję filmową tej historii wyreżyserował w roku 2001 Jerzy Kawalerowicz.

W proponowanym wydaniu dźwiękowym powieść zinterpretował w studiach Polskiego Radia, w roku 2015, Jan Englert, profesor sztuk teatralnych, pedagog, dyrektor, reżyser, ale przede wszystkim znakomity aktor filmowy i teatralny.


"Quo vadis" #01 | Henryk Sienkiewicz Profil: Radiobook


Czytaj także:


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook" - "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 07:38
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - prezentujemy w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie. Po raz drugi sięgamy do twórczości Aleksandra Fredry. Tym razem poznajemy jego talent pamiętnikarski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook" - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:00
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Radiobook" - Norwid "Czarne kwiaty", "Białe kwiaty" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:00
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - mamy nieco zaskakującą propozycję... prozę Cypriana Kamila Norwida, a mianowicie dwa - związane ze sobą - tytuły: "Czarne kwiaty" i "Białe kwiaty". Czyta Zbigniew Zapasiewicz (nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń