X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Rita Gombrowicz: w "Kronosie" uderzył mnie brak poezji i fantazji

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 20:40
- To kompletna historia Witolda Gombrowicza, jego życia. W tej książce znajdują się wszystkie aspekty egzystencji, także jego ciało, finanse i aspekt towarzyski - mówiła w Jedynce Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu.
Audio
  • Rita Gombrowicz o "Kronosie" (Moje książki/Jedynka)
Rita Gombrowicz podczas konferencji prasowej pt. Witold Gombrowicz - Kronos, zorganizowanej przez Wydawnictwo Literackie w Centrum Prasowym PAP
Rita Gombrowicz podczas konferencji prasowej pt. "Witold Gombrowicz - Kronos", zorganizowanej przez Wydawnictwo Literackie w Centrum Prasowym PAPFoto: PAP/Rafał Guz

"Kronos" - prywatny dziennik Witolda Gombrowicza - po ponad 40 latach trafi w ręce czytelników.
Zapiski mają charakter bardzo osobisty, nierzadko intymny. Pisarz próbuje w nich zrekonstruować czas miniony i przyjrzeć się własnemu życiu jako chronologicznej serii zdarzeń. Powstało w ten sposób szczególne kalendarium, ukazujące całe życie artysty w jego złożoności.

Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu, przyznaje, że lektura "Kronosa" nie była dla niej łatwa. Najbardziej zaskoczona była tym, jak w książce ukazane zostało ich wspólne życie w Vence. - To dla mnie o tyle zaskakujące, że Gombrowicz pokazał nasze życie w sposób bardzo obiektywny. Tylko fakty, pozbawione całej poezji i fantazji, jaka była dla niego charakterystyczna. Troszeczkę poczułam się jak obiekt studium, ale kiedy przeczytałam całość tego tekstu, zrozumiałam, że on w stosunku do siebie przeprowadzał dokładnie ten sam rodzaj analizy - mówiła w audycji "Moje książki" Rita Gombrowicz.

Witold Gombrowicz w Radiach Wolności >>>

Witold Gombrowicz zaczął pisać swój prywatny dziennik na początku lat 50. Zdaniem jego żony za tą decyzją mogły stać dwa powody. - Te zapiski były mu potrzebne jako podstawa do tworzenia "Dziennika", w którym on kreował już siebie na potrzeby czytelnika. Podejrzewam też, że chciał wyeliminować ewentualnie różne przekłamania, które mogłyby się znaleźć w późniejszych biografiach. W tej chwili, mając ten tekst, nie możemy niczego wymyślić na temat jego życia - wnioskowała Rita Gombrowicz.

Wdowa po pisarzu wyjaśniała także, dlaczego tak długo czekała z wydaniem "Kronosa". - Pierwsze 20 lat po śmierci to był jeszcze okres komunizmu i trudno było wyjść z takim tekstem ukazującym intymnego Gombrowicza, kiedy cała jego twórczość nie zawsze była odbierana najlepiej. Po drugie czekałam na taki moment, kiedy "Dziennik" stanie się na tyle dobrze znany na świecie, by można było zrozumieć taki tekst, jak "Kronos" - stwierdziła.

Posłuchaj całej rozmowy Magdy Mikołajczuk z Ritą Gombrowicz. Tłumaczyła Renata Niziołek.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Gombrowicz prowokował jak Charlie Chaplin

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 10:45
Szczytem marzeń Gombrowicza nie było znalezienie się na znaczku pocztowym, ale niewątpliwie autor chciał wejść na szczyt list z nazwiskami wielkich pisarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gombrowicz w Argentynie żył biednie, ale "młodo”

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 09:47
- Ascetyzm jego codzienności uświadomiłam sobie, kiedy weszłam do jego pokoju przy ulicy Wenezuela w Buenos Aires - mówiła w audycji "Życie na miarę literatury" Klementyna Suchanow, badaczka życia i twórczości Gombrowicza.
rozwiń zwiń