Kultura

Norwidy przyznane

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 11:20
W Warszawie na Zamku Królewskim po raz ósmy rozdano nagrody im. Norwida. Fundowane przez władze województwa mazowieckiego wyróżnienia otrzymali aktorzy, literaci, muzycy i artyści plastycy za dzieła i kreacje powstałe w zeszłym roku na Mazowszu.

Nagrodę "Dzieło życia" za całokształt pracy twórczej odebrała aktorka Danuta Szaflarska. Laureatka odbierając statuetkę podkreśliła, że po 70 latach pracy aktorskiej jest szczęśliwa, bo wykonuje zawód który kocha.  

Franciszek Pieczka otrzymał nagrodę za rolę Ala Lewisa w spektaklu "Słoneczni Chłopcy" wystawioną w warszawskim Teatrze Powszechnym. Lech Śliwonik przewodniczący kapituły  teatralnej  - wręczając nagrodę wyjaśnił, że Franciszek Pieczka obdarza swoje kreacje wielką dozą człowieczeństwa. Jego aktorstwo jest głębokie i osobiste - podkreślił Lech Śliwonik

Nagroda literacka przypadła Ernestowi Bryllowi za książkę "Trzecia nad ranem. Wiersze z lat 2006 - 2007". Urodzony w Warszawie laureat podkreślił, że nagroda im. Norwida ma dla niego szczególne znaczenie, bo wiersze wieszcza pisane są językiem i rytmem mazowieckim. "Też jestem z tego języka" - dodał poeta.

Jadwiga Mackiewicz otrzymała nagrodę za rekordowy 49. sezon koncertów dla dzieci "Niedzielne Spotkania z Ciocią Jadzią" w Filharmonii Narodowej. Wojciech Fangor nagrodzony został za instalację przestrzenną "Sygnatury" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Oprócz statuetek i dyplomów laureaci otrzymali nagrody pieniężne.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Norwid dla Szaflarskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2009 14:15
Od pięciu lat samorząd województwa mazowieckiego przyznaje nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. W tym roku laureatką tej nagrody w kategorii „dzieło życia” została Danuta Szaflarska. Ogłoszono również nominowanych w pozostałych czterech kategoriach, których laureatów poznamy we wrześniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Norwid - Herbert. Inspiracje śródziemnomorskie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2008 21:21
W Sezonie na Dwójkę rozmowa o wystawie "Norwid - Herbert. Inspiracje śródziemnomorskie" zawierającej szkice rysowane przez poetów podczas ich podróży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór literacki: Wilam Horzyca - inscenizator Norwida

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2009 10:54
1 marca 2009, godz. 21:00
rozwiń zwiń